পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা দশম শ্ৰেণী অধ্যায় ২

পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা Class 10

পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা
বিষয় (Subject) সমাজ বিজ্ঞান
প্রথম খণ্ড ভূগোল
মাধ্যম অসমীয়া
পাঠৰ নাম পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা
শ্ৰেণী (Class) দশম (X)
অধ্যায় (Chapter) অধ্যায় ২
পাঠ্যক্ৰম (Syllabus) ছেবা (SEBA)

পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা

 চমু উত্তৰ দিয়া

বায়ুমণ্ডলত স্বাভাৱিক অৱস্থাত কিমান পৰিমাণৰ কার্বনডাই অক্সাইড থাকে ?
উত্তৰঃ ০.০৩৫ শতাংশ।

স্থানীয় সমস্যাৰ এটা উদাহৰণ দিয়া।
উত্তৰঃ নৈৰ গৰাখহনীয়া।

গােলকীয় সমস্যাৰ এটা উদাহৰণ উল্লেখ কৰা।
উত্তৰঃ গােলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধি (Global warming)

ব্রহ্মপুত্র নদীৰ অৱৱাহিকাৰ মাটিকালি কিমান?
উত্তৰঃ ৫,৮০,০০০ বর্গ কি.মি.

যােবা শতিকাৰ কিমান চনত অসমত বৰভুইকঁপ হৈছিল?
উত্তৰঃ ১৯৫০ চনৰ ১৫ আগষ্টত।

১৯৫০ চনৰ ভূইপৰ প্রাবল্য কিমান আছিল?
উত্তৰঃ ৮.৭

বৰদৈচিলা অসমলৈ কেতিয়া আহে?
উত্তৰঃ এপ্রিল মাহত।

অসম তথা উত্তৰ-পূৱ ভাৰত অৱস্থিত ভূমিকম্পবলয়টোৰ নাম কি ?
উত্তৰঃ আল্পছহিমালয়-ভূকম্পবলয় (Alps-Himalayan Earthquake Belt)

ৰিখটাৰ স্কেল কাক কয়?
উত্তৰঃ যি স্কেল বা মাপনিৰ সহায়ত ভূমিকম্প প্রাবল্য (Intensity) জোখা বা নিৰূপন কৰা হয় তাকে ৰিখটাৰ স্কেল (Rickter Scale) বােলা হয়।

পৰিবেশ বুলিলে কি বুজা নিজৰ ভাষাত লিখা।
উত্তৰঃ কোনাে জীৱ বা জীৱসমষ্টিৰ কেউকাষৰ অৱস্থাকে সাধাৰণতে পৰিৱেশ বুলি কোৱা হয় ।এই উপাদানবােৰৰ ওপৰত। জীৱৰ স্থিতি আৰু বিকাশ নির্ভৰ কৰে। পৰিৱেশৰ উপাদানবােৰে জড় আৰু জীৱ উভয়কে সামৰি লয়। সহজ অথত পৰিৱেশ। বুলিলে সেয়ে কোনাে এখন ঠাই বা অঞ্চলত বিৰাজ কৰা উপাদানবােৰৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ জালিখনকে বুজায়।

পৰিৱেশৰ কেইটিমান জৈৱ আৰু অজৈৱ উপাদানৰ কথা উল্লেখ কৰা।
উত্তৰঃ পৰিৱেশৰ কেইটামান জৈৱ-উপাদানৰ নাম হ’ল বিভিন্ন প্রজাতিৰ উদ্ভিদ, অণুজীৱ, প্রাণী আদি। পৰিবেশৰ কেইটামান অজৈব উপাদানৰ নাম হ’ল— মাটি, পানী, বায়ু, জড়হীন বস্তু আদি।

স্থলমণ্ডল বুলিলে কি বুজা লিখা।
উত্তৰঃ শিল, বালি, মাটি, মণিক আদিৰ দ্বাৰা গঠিত পৃথিৱীৰ স্থলভাগকে স্থলমণ্ডল বােলা হয়। এই স্থলমণ্ডলে পৃথিৱীৰ মহাদেশ কেইখনক সামৰি লৈছে।ই ভূ-পৃষ্ঠাৰপ্রায় ২৯শতাংশ আগুৰি আছে। পাহাৰ-পর্বত, মালভূমি, সমভূমি, নদী-উপত্যকা, উপকুল আদি স্থলমণ্ডলৰ ভিতৰত পৰে।

জলমণ্ডলৰ ভিতৰত কি কি পৰে লিখা।

উত্তৰঃ পৃথিৱীৰ সাগৰ-মহাসাগৰবােৰে জলমণ্ডল গঠন কৰিছে। স্থলমণ্ডলত থকানদ-নদী, হ্রদ আদি জলাশয়বােৰৰ জলমণ্ডলৰ
অন্তর্গত।

পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা

 বায়ুমণ্ডল কিহেৰে গঠিত লিখা।
উত্তৰঃ অক্সিজেন, নাইট্রজেন, হাইড্ৰে’জেন, কার্বন-ডাই-অক্সাইড, আর্গন আদি গেছৰদ্বাৰা বায়ুমণ্ডল গঠিত হয়।

গােলকীয় পাৰিৱেশিক সমস্যাৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা।
উত্তৰঃ যি বিলাক পাৰিৱেশিক সমস্যাই গােটেই বিশ্ব ব্যাপী জড়িত হৈ থাকে তেনেবােৰ সমস্যাক গােলকীয় পাৰিৱেশিক সমস্যা (Global environmental problem) বােলা হল। পৃথিৱীত জনসংখ্যা তীব্র হাৰত বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে, উদ্যোগীকৰণৰ উন্নতি, যানবাহনৰ সংখ্যা বৃদ্ধিয়ে পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলৰ ওপৰত বাৰুকৈয়ে প্রভার পেলাইছে। ইয়াৰ উপৰিও বনাঞ্চল ধ্বংসই ইয়াত ইন্ধন যােগাইছে। যাৰ ফলত বায়ুমণ্ডলৰ উত্তাপ দিনক দিনে বাঢ়িব ধৰিছে। যিটো এই বিশ্বৰ মানৱ জাতিৰ লগতে জীৱ-জন্তুৰ প্ৰতিও ভাবুকি স্বৰূপ হৈ পৰিছে। সেয়ে এনে ধৰণৰ পাৰিৱেশিক সমস্যাক আমি গােলকীয় সমস্যা হিচাপে উল্লেখ কৰিব পাৰে।

See also  মহাত্মা গান্ধী আৰু ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰাম দশম শ্ৰেণীৰ

অসমৰ পাৰিৱেশিক সমস্যাবােৰ এটি চমু আভাষ দিয়া।
উত্তৰঃ প্রাকৃতিক দিশৰ পৰা অসম এখন অতি সুন্দৰ ৰাজ। ইয়াৰ প্রাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য অসীম। কিন্তু দুখৰ বিষয় এই যে জনসংখ্যা বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে আমাৰ সুন্দৰ অসম খনত বহু পাৰিৱেশিক সমস্যাই দেখা দিছে। যিবােৰে ৰাজ্যখনক উন্নয়নৰ পথত আগুৱাই যােৱাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছে।

বৰ্ত্তমান ৰাজ্যখনত দেখা দিয়া পাৰিৱেশিক সমস্যাৰােৰৰ ভিতৰত তলত দিয়া কেইটাই উল্লেখযােগ্য
(ক) বানপানী আৰু গৰাখহনীয়া।

(খ)ভূমিস্খলন

(গ). ধুমুহা বাহ।
(ঘ) ভূমিকম্প।
(ঙ) প্ৰদূষণ জাতীয় সমস্যা।

অসমৰ বানপানী সমস্যাৰ চাৰিটা কাৰণ উল্লেখকৰা।
উত্তৰঃ অসমৰ বানপানী সমস্যাৰ চাৰিটা কাৰণ হ’ল—
(ক) কম সময়ৰ ভিতৰত অধিক বৰষুণ যাৰ ফলত অধিক পানী বৈ যাব নােৱাৰি উপত্যকা অঞ্চলত বানপানী সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে।
(খ) অসমৰ প্রধান নদী ব্রহ্মপুত্ৰৰ তলিখন গভীৰ নহয় (Shallow) যাৰ ফলত বেছি পানী বহন কৰাৰ ক্ষমতা নাই, সেয়ে অতিৰিক্ত পানীখিনিয়ে কিছুদিনৰ বাবে ইয়াৰ উপত্যকা অঞ্চল বানপানীৰ সৃষ্টি কৰে।
(গ) অসম তথা ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ সমতলখনৰ ঢাল (Slope) অতি সামান্য (১৩চে.মি. প্রতি কি.মি.) সেয়ে বৰষুণৰ পানীবােৰ লাহে লাহে বৈ যাওতে ইয়াৰ উপত্যকা অঞ্চলত বানপানীৰ সৃষ্টি কৰে

(ঘ) ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ লগতে ইয়াৰ উপনৈ সমূহৰ ব্যাপক গৰাখহনীয়াৰ ফলত দ অঞ্চলবােৰত অৱক্ষেপন (Deposition) হােৱাৰ বাবে অসমত বানপানী সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে।

বানপানীৰ দুটা ধনাত্মক দিশৰকথা উল্লেখ কৰা।
উত্তৰঃ বানপানীৰ দুটা ধনাত্মক দিশ হ’ল—
(ক) বানবানীৰ ফলত মাটিৰ পলস পৰে ফলত মাটিৰ উৰা শক্তি বৃদ্ধি পায় আৰু শস্য উৎপাদন ভাল হয়।
(খ) বানপানীৰ আৱৰ্জনাই বা অবক্ষেপনৰ ফলত বহু পিতনি বা জলাহভূমি পােত হােৱাৰ ফলত কৃষি ভূমিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পায়।

গৰাখহনীয়া সমস্যাৰ প্ৰধান কাৰণবােৰ উল্লেখ কৰা।
উত্তৰঃ ক’বলৈ গলে গৰাখহনীয়া এটা প্রাকৃতিক পৰিঘটনা। যদিও ইয়াৰ প্ৰধান কাৰণবােৰ হ’ল-

(ক) নদ-নদীৰ কাষৰীয়া অঞ্চলত গছ-গছনি নােহােৱা হােৱাৰ ফলত নদীবােৰৰ গৰাখহনীয়াৰ প্রকোপ বাড়ি সমস্যাৰ সৃটি কৰে।

(খ) নদ-নদীৰ কাষৰীয়া মাটি বিলাক ঢিলা মাটি হােৱা বাবেপানীৰ লগত সহজে মিহলি হয়। যেয়ে বাপানী হােৱাৰ আগে পাছে ব্যাপক গৰাখহনীয়াৰ সৃষ্টি কৰে।

পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা

ভূমিস্খলন মানে কি?
উত্তৰঃ পাহাৰ-পর্বত বা ওখ ঠাইৰ মাটি-বতাহ-বৰষুণৰ প্ৰভাৱত বা ভূমিকম্পৰ সময়ত মধ্যাকর্ষণ শক্তিৰ ফলত ভূপৃষ্ঠৰ ভাল অনুসৰি তললৈ নামি আহে। ইয়াকে ভূমিস্খলন (Landslide) বােলা হয়।

ভূমিস্খলন সংঘটিত হােৱাৰ প্ৰধান কাৰণ কি ?
উত্তৰঃ ভূমিস্খলন সংঘটিত হােৱাৰ বহুতাে কাৰণ আছে যদিও তলত দিয়া কেইটাই উল্লেখযােগ্য
(ক)পাহাৰত থকা গছ-গছনি মানুহে কাটি নাইকিয়া কৰাৰ ফলত মাটিৰ বান্ধোন ঢিলা হৈ পৰে ফলত, যুণৰ প্রভাবিত পাহাৰৰ মাটি তললৈ নামি আহে।
(খ) ভূমিকম্পৰ ফলত পাহাৰৰ মাটিত ফাট মেলে আৰু তাত নেৰানেপেৰা বৰষুণ পৰিলে পাহাৰৰ ফটি মেলা মাটি খন্ড তললৈ নামি আহে।
জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ লগে লগে মানুহৰ বাসস্থানৰ অভাৱ হ’ব ধৰিলে। বিশেষকৈ নগৰ-মহানগৰবােৰত মানুহ পাহাৰ কটি
(গ) বসবাস কৰিব ললে। ইয়াৰ ফলত পাহাৰৰ মাটিৰ বান্ধোন শিথিল হ’ব ধৰিলে। অলপ বৰষুণ বা ভূমিকম্প হলেই পাহাৰৰ মাটি তললৈ নামি আহি ভূমিস্খলন ঘটে।

See also  বংগ বিভাজন আৰু স্বদেশী আন্দোলন Class 10 দশম শ্ৰেণী ইতিহাস

Also Read:  অসমৰ ভৌগােল

বায়ু কেনেকৈ প্ৰদূষিত হয় লিখা।
উত্তৰঃ পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডল প্রধানকৈ গেছীয় পদার্থৰ দ্বাৰা গঠিত। বায়ু দুষিতকারী প্রাকৃতিক কাৰকৰ ভিতৰত আগ্নেয় উদগিৰণেই প্রধান। উদগিৰণৰ সময়ত নির্গত হােৱা ধােৱা, হাঁহ আৰু গেছীয় পদার্থই বায়ু প্ৰদূষিত কৰে। ইয়াৰ উপৰি পৃথিৱীৰ বিশেষ কিছুমান অঞ্চলত প্ৰায়ে সংঘটিত কনজুয়েও বায়ুমণ্ডল দূষিত কৰে। বায়ুমণ্ডল প্রধানকৈ মানুহৰ কার্যাৱলীয়ে প্ৰদূষিত কৰিছে। শিল্প উদ্যোগৰ প্ৰসাৰ, নগৰীকৰণ, যান-বাহনৰ বর্ধির্তব্যৱহাৰ, আণবিক বিস্ফোৰণ আদি মানুহৰ কাৰ্যসমূহহ’লপৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডল দুষিত হােৱাৰ প্ৰধান কাৰক।

মৰুভূমিকাক বােলে?মৰুকৰণৰ সংজ্ঞা দিয়া।
উত্তৰঃ যিবােৰ অঞ্চল বালিৰে আবৃত্ত হৈ থাকে তাকে মৰুভূমি বলে। এইবােৰ অঞ্চলত বৰষুণৰ পৰিমাণ কম আৰু বাস্পীভবন বেছি বাবে মৰুভূমিৰ পৰিৱেশ শুকান। এইবােৰ অঞ্চলত গছ-গছনিও কম থাকে।
মৰুকৰণৰ সংজ্ঞা ঃ মৰুকৰণ এনে এটা প্রক্রিয়া যিয়ে ভূমিৰ জৈৱিক সম্ভাৱনা বা ক্ষমতা বিনষ্ট কৰি অৱশেষত মৰুসদৃশ অৱস্থাৰ সৃষ্টি কৰে। মকৰণ প্রক্রিয়াই মৰুভূমিবােৰৰ সম্প্ৰসাৰণ ঘটায় আৰু নতুন নতুন ঠাইক মরুভূমিত পৰিণত কৰে।

মৰুকৰণৰ কাৰণ দশোবা।
উত্তৰঃ মৰুকৰণ হৈছে এনে এটা প্রক্রিয়া যিয়ে মৰুভূমিবােৰৰ সম্প্ৰসাৰণ ঘটায় আৰু নতুন নতুন ঠাইক মৰুভূমিত পৰিণত মৰকৰণৰ কাৰণবােৰ তলত দিয়া হল-
(ক) প্রাকৃতিক কাৰকবােৰৰ ভিতৰত খৰাং বতৰে মৰুকৰণ প্ৰক্ৰিয়াত সহায় কৰে। খৰাং অৱস্থাই ভূমিৰ উৎপাদন ক্ষমতা হ্রাস কৰাৰ লগতে উদ্ভিদ বৃদ্ধিত নেতিবাচক প্রভাৱ পেলায়। ইয়ে মৰুকৰণ প্ৰক্ৰিয়াক ত্বৰান্বিত কৰে।
(খ) দ্বিতীয়তে, গােলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিয়ে মকৰণ প্ৰক্ৰিয়াক ভয়াবহ রূপ দিছে। উত্তাপ বৃদ্ধিয়ে উষ্ণ মরুভূমিবােৰৰ পৰিৱেশ আৰু অধিক শুকান কৰি তুলি আছে।
(গ)তৃতীয়তে, মানুহৰ কার্যকলাপেও মকৰণ প্রক্রিয়াক সহায় কৰে। মানুহৰ কার্যকলাপৰ ভিতৰত অত্যাধিক পশুচাৰণ, কৃষিৰ প্ৰসাৰ আৰু বননি ধ্বংসই প্রধান।
(ঘ) চতুৰ্থতে, দ্রুত জনসংখ্যা বৃদ্ধিয়ে মৰু আৰু মৰয় অঞ্চলৰােৰত মানুহৰ সংখ্যা বঢ়াইছে আৰু মৰুভূমিৰ প্ৰসাৰ ঘটাত যথেষ্ট সহায় কৰিছে।

মৰুকৰণৰ সমস্যাৰ সমাধান সম্ভৱনে?
উত্তৰঃ মকবণৰ সমস্যা এটা ডাঙৰ সমস্যা। মৰুকৰণ জনিত সমস্যাৰ সমাধান সমগ্র বিশ্ববাসীৰ সন্মুখত এতিয়া এটা জটিল প্রত্যাহান। আন্তর্জাতিক সহযােগ অবিহনে এই সমস্যাৰ সমাধান সম্ভৱ নহয়। গৈালকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিৰ দৰে প্ৰক্ৰিয়াৰ লগত জড়িত থকাৰ কাৰণে ৰুকৰণ সমস্যা ক্রমে জটিল হৈ আহিছে। মান কার্যাৱলীৰ বাবে এই সমস্যা আৰু অধিক জঢিল হে। পৰিছে। এই সমস্যা সমাধানৰ বাবে সাধাৰণ আৰু লগতে চৰকাৰে কিছুমান পদক্ষেপ হাতত ল’ব লাগিব। জনসাধাৰণৰ। মাজত পৰিৱেশৰ প্রতি সজাগতা আনিবলৈ কিছুমান সংস্থা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়, ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু স্থানীয় পর্যায়ত স্থাপন কৰিলে ভৱিষ্যতে। এই সমস্যাটো সমাধান কৰিব পৰা যাব।

See also  অসমৰ ভূগোল Class 10 প্ৰশ্ন উত্তৰ দশম শ্ৰেণীৰ অধ্যায় ৪

পৰিবেশ আৰু পৰিবেশৰ সমস্যা

গােলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধি কি? ইয়াৰ কাৰকৰােৰ উল্লেখ কৰা।
উত্তৰ : পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলৰ পৰিৱৰ্তন প্রাকৃতিক বা মানবসৃষ্ট কাৰণত বায়ুমণ্ডলৰ লগত ভূ-পৃষ্ঠাতাে যি উত্তাপ বৃদ্ধি হৈছে তাকে গোলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধি বোলে। এই গােলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিৰ বাবে পৃথিৱীত বহুতাে সমস্যাৰ সৃষ্টি হৈছে।
গোলকীয় বৃদ্ধিৰ কাৰবােৰ হ’ল–
বায়ুমণ্ডলত থকা কিছুমান গেছে ভূ-পৃষ্ঠৰ পৰা প্রতিফলিত সৌৰশক্তি শােষণ কৰি ৰাখিব পাৰে। এনে গেছবােৰৰ ভিতৰত কার্বন-ডাই-অক্সাইড (CO., মিথেন (CH), নাইট্রাছ অক্সাইড (N,০) , জলীয় বাষ্প আদি। এইবােৰ গেছক সেউজগৃহ গেছ বােলা হয়। আৰু এই সকলােবােৰ গেছৰ পৰিমাণ ০,১ শতাংশ। এইবােৰ গেছে বায়ুমণ্ডলৰ লগতে ভু-পৃষ্ঠাতাে উত্তাপৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। কিন্তু যিকোনাে কাৰণতে বায়ুমণ্ডলত এই গেছবােৰৰ স্থিতিৰ তাৰতম্য ঘটিলে, উভাপৰ স্বাভাৱিক অৱস্থাৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে। বায়ুমণ্ডলত সেউজগৃহ গেছৰ পৰিমাণ বাঢ়িলে সাধাৰণতে বায়ুমণ্ডলৰ উত্তাপ বাঢ়ে। বায়ুমণ্ডলৰ উত্তাপ বুদ্ধিত সেউজগৃহ গেছবােৰৰ ভিতৰত কার্বন-ডাই-অক্সাইডৰ ভূমিকা সর্বাধিক। আমি সকলােৱে জানাে যে শিল্প বিপ্লৱৰ পৰৱৰ্তীকালতজীৱাশ্ম ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ ক্ৰমে বৃদ্ধি পাবলৈ ধৰে আৰু কিছুমান উদ্যোগৰ চাহিদা পূৰণ কৰিবলৈ গছ-গছনি ধ্বংস কার্যত বাড়ে। ইয়াৰ পৰিণতিস্বৰূপে বায়ুমণ্ডলত কার্বন ডাই অক্সাইড গেছৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পাবলৈ ধবে। মানুহৰ কাৰ্যাৱলীৰ লগতে আগ্নেয় উদগিৰণেও বায়ুমণ্ডলত সেউজগৃহ গেছৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে। তদুপৰি বায়ুমণ্ডলত মিথেন, নাইট্রাছ অক্সাইড, ক্লৰ’ফু’ কার্বন আদি গেছৰ পৰিমাণ বৃদ্ধিৰ বাবে বায়ুমণ্ডলৰ লগতে ভূ-পৃষ্ঠাৰাে উত্তাপ বৃদ্ধি হৈছে।।

গােলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিয়ে কি ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টিকৰিব লিখা।
উঃ বর্তমান পৰিৱেশৰ যিবােৰ সমস্যাই মানৱসমাজৰ অতি উদ্বিগ্ন কৰি তুলিছে। তাৰ ভিতৰত ভূ-পৃষ্ঠ আৰু বায়ুমণ্ডলৰ উত্তাপ বৃদ্ধিৰ সমস্যাটো প্রধান। গােলকীয় উত্তাপ বৃদ্ধিয়ে সমগ্র জীৱ জগতৰ বাবে নানা ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে। গােলকীয় তাপ বৃদ্ধিয়ে পৃথিৱীৰ পৰিৱেশৰ ব্যাপক পৰিৱৰ্তন সাধন কৰি প্রাণীজগতৰ কাৰণে ভয়াৱহ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব। তাৰ ভিতৰত মেরু অঞ্চলৰ বিশাল বৰফব্ৰুপৰ গলন, সাগৰপৃষ্ঠৰ উত্থান, উদ্ভিদ আৰু প্রাণীজগতৰ জন্ম,বৃদ্ধি আৰু ভৌগােলিক বিতৰণৰ পৰিৱৰ্তন, শস্য উৎপাদন হ্রাস, মৰুকৰণ আদি। অনুমান কৰা হৈছে যে বায়ুমণ্ডলৰ উত্তাপ ২-৩ ডিগ্রি ছেলছিয়াছবৃদ্ধি
পালে উত্তৰ আৰু দক্ষিণ মেৰুত জমা হৈ থকা বৰফৰােৰ গলিব আৰু সাগৰপৃষ্ঠ ক্রমে ওপৰলৈ উঠি আহিব। এইদৰে সাগৰপৃষ্ঠ বর্তমানতকৈ এক মিটাৰ ওপৰলৈ উঠি আহিলে পৃথিৱীৰ উপকূল অঞ্চলৰ প্রায় পাচ নিযুত বর্গ কিলােমিটাৰ পৰিমাণৰ ভূমি জলমগ্ন হ’ব। লগতে বহুতাে জনবসতিপূর্ণ দ্বীপ, ব-দ্বীপ, প্রৱাল দ্বীপ আদিত পানীত বুৰ যাব। যাৰ ফলত সমগ্র পৃথিৱীখনত প্রাণীজগতৰ অস্তিত্ব নাইকিয়া হৈ যাব।

Leave a Comment