জিকিৰ Class 10 দশম শ্ৰেণী অসমীয়া পাঠ ২

জিকিৰ Class 10 দশম শ্ৰেণী অসমীয়া পাঠ ২

জিকিৰ
বিষয় (Subject) অসমীয়া (Assamese)
কিতাপখনৰ নাম অসমীয়া সাহিত্য চয়নিকা
পাঠৰ নাম জিকিৰ
উপলব্ধ সকলো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ
শ্ৰেণী (Class) দশম (X)
পাঠ   ২
পাঠ্যক্ৰম (Syllabus) ছেবা (SEBA)

জিকিৰ Class 10

চমু উত্তৰ দিয়া 

১) জিকিৰ শব্দটো আৰবী কোনটো শব্দৰ পৰা আহিছে ?

ক) মোমিন

খ)  ৰহম

গ)  কুটুব

ঘ)  জিক্ ৰ

উঃ ঘ)  জিক্ ৰ

২) খোদা ৰছুল ক’ত লুকাই থকা বুলি জিকিৰটোত কৈছে ?

ক) মোমিনৰ আঁৰত

খ)  তিৰবেণীৰ ঘাটত

গ)  মক্কাৰ দুৱাৰত

ঘ)  আচমানত

উঃ ক) মোমিনৰ আঁৰত

৩) যিবোৰ গীতত সঘনে পৰম কৰুণাময় আল্লাৰ প্ৰতি আনুগত্য প্ৰকাশ কৰি তেওঁক উপাসনা কৰা বিধানসমূহৰ লগতে ইছলামৰ মৌলিক নীতিসমূহো প্ৰকাশ কৰা হৈছে, সেই গীতসমূহক কি বোলে

ক) দেহবিচাৰৰ গীত

খ)  টোকাৰী গীত

গ)  জিকিৰ

ঘ)  বৰগীত

উঃ গ)  জিকিৰ

৪) ‘ ছাত্ৰ জীৱনত অধ্যয়নক আওকাণ কৰাটো উচিত নহয় ‘ 

ওপৰৰ বাক্যটোৰ কোনটো শব্দত উপসৰ্গ ব্যৱহাৰ হৈছে  ?

ক) অধ্যয়ন

খ)  আওকাণ

গ)  ছাত্ৰজীৱন

ঘ)  উচিত

উঃ খ)  আওকাণ

৫) তলত দিয়া কোনটো শব্দ ‘ পিয়াহ ‘ শব্দৰ সমাৰ্থক শব্দ ?

ক) পীৰিতি

খ)  ক্ষুধা

গ)  দৰিয়া

ঘ)  তৃষ্ণা

উঃ ঘ)  তৃষ্ণা

(ক) জিকিৰৰ ৰচক কোন?

জিকিৰ ৰচক হ’ল শাহ মিলান’ নামৰ এগৰাকী ইছলামী সাধু। তেওঁক আজান ফকিৰ” বুলিও জনা যায়।

জিকিৰবােৰ কিহৰ লগত তুলনা কৰিব পাৰি?

জিকিবােৰক হিন্দুসকলৰ ভক্তিমূলক প্রার্থনা বা স্তুতিগীতৰ লগত তুলনা কৰিব পাৰি।

জিকিৰ’ শব্দটো কি শব্দৰ পৰা ওলাইছে?

জিকিৰ শব্দটো ‘জিকৰ ’ শব্দৰ পৰাই ওলাইছে। জিকিৰ শব্দৰ মূল অর্থ হ’ল ৰণ কৰা।

জিকিৰ Class 10 Video Class

জিকিৰ Class 10 Assamese

২। তলৰ শব্দবােৰৰ অৰ্থ লিখা ?

ৰছুল, মােমিন, ৰহম, কুটুব ও দেৱদূত, ঈশ্বৰ প্ৰেৰিত, আল্লাৰ দূত। মােমিন বিশ্বাসী মুছলমান।
উঃ

মক্কাৰ দুৱাৰত চাহাৰ জীৱই মাৰে তালি।
যেনে শালে শ’লৰ লগত দৰিকাৰ টপালি।।– ওপৰত উল্লেখ কৰা কথাখিনিৰ অন্তর্নিহিত ভাবটি বিশ্লেষণ কৰা।

See also  ভাৰতীয় সংস্কৃতি Class 10 Assamese Lesson 7 দশম শ্ৰেণী

‘আজান ফকিৰৰ দ্বাৰা ৰচিত উক্ত কবিতাফকিৰ মাজেৰে মানৱ জীৱনৰ কথা ক’বলৈ বিচৰা হৈছে। মক্কা হ’ল এক পৱিত্ৰ তীর্থস্থান। আল্লা অর্থাৎ ভগৱানৰ দর্শন লাভৰ বাবে বহুতেই মক্কালৈ গৈ জিকিৰ গায় বা আল্লাৰ নাম সোঁৱৰে। কিন্তু তাৰ মাজেৰে জীৱই আল্লাৰ কোনাে সন্ধান নাপায়। কিয়নাে জীৱনকালত যি এবাৰাে আল্লাই নির্দেশ কৰা পথত খােজ দিয়া নাই তেওঁক আল্লাই কাহানিবাই পৰিত্যাগ কৰিছে। মানুহে ভুল ধাৰণাৰ বশৱৰ্তী হৈ জীৱনত এটাৰ পাছত এটা পাপ কৰি শেষত মক্কালৈ যায়। পৰম মুক্তি লাভৰ বাবে। কিন্তু অসৎ কর্মত লিপ্ত হােৱাজনে মুখেৰে আল্লাৰ নাম। ল’লেই মুক্তি নাপায়। শাল আৰু শ’ল মাছৰ লগত দৰিকা মাছৰ টপালিয়ে যিদৰে প্ৰভাৱ পেলাব নােৱাৰে তেনেদৰে আল্লাক যি চিনি নাপায় তেওঁ মক্কালৈ গৈও আল্লাক বিচাৰি নাপাই হাবা থুৰি খায় দৰাচলতে বিশ্বাসী মুছলমানজনৰ অৱতে আল্লা লুকাই থাকে। কেৱল মাত্র তাক স্মৰণ কৰিলেই হল।

লগতে পঢ়ক: মুক্তি মঙ্গল ভটিমা

জিকিৰ দশম শ্ৰেণী

ব্যাখ্যা কৰা :

ক) পানী মৰে পিয়াহত, অগ্নি মৰে জাৰত।
খােদা ৰছুল লুকাই আছে, মােমিনৰ আঁৰত ৷৷

উঃ

সংগতি উক্ত কবিতাফাঁকি আজান ফকিৰ ৰচিত ‘ জিকিৰ আৰু জাৰীৰ পৰা তুলি দিয়া হৈছে।

প্রসংগঃ আল্লা অর্থাৎ ভগৱানৰ সান্নিধ্যৰ পথ কিদৰে লাভ কৰিব পাৰি তাকেই ক’বলৈ গৈ ব্যাখ্যেয় কবিতাফাকিৰ অৱতাৰণা কৰা হৈছে।

ব্যাখ্যা ঃ পানী পিয়াহত মৰা আৰু অগ্নি জাৰত মৰা দুয়ােটা কথাই অসম্ভৱ। অর্থাৎ পানীৰ ভিতৰতে নিজৰ পিয়াহ গুচোৱা শক্তি লুকাই থাকে। তেনেদৰে জুইৰ উত্তাপ শক্তিও নিজৰ ভিতৰতে লুকাই থাকে। কিন্তু পানী আৰু জুয়ে নিজৰ সেই শক্তিৰ কথা নাজানে। একেদৰে পানীৰ পিয়াহত আতুজনে পানীক পানী বুলি চিনি নাপালে বা জাৰত কঁপি থকাজনে জুইৰ অস্তিত্বৰ কথা নাজানিলে তাক বিচাৰি চলাথ কৰিলেও বিচাৰি নাপায়। আল্লা বা ভগৱান। আমাৰ হৃদয়তে আছে। কিন্তু আমি তেওঁক চিনি নাপালে, তেওঁৰ অপাৰ মহিমাৰ কথা নাজানিলে এই বিশ্বব্রহ্মাণ্ড চলাথ কৰিলেও আল্লা বা ভগৱানক বিচাৰি নাপাওঁ। সংসাৰ ধর্ম পালন কৰিবলৈ গৈ যি প্রকৃতিক অনাদৰ কৰে, জীৱজগতৰ ক্ষতি কৰে, নিজৰ স্বার্থসিদ্ধিৰ বাবে আনৰ অপকাৰ কৰে, তেওঁ নিজ হৃদয়ত থকা আল্লাক দুৰলৈ যাবলৈ বাধ্য কৰায়। কিন্তু যি সৎ কর্মত বিশ্বাসী, প্রকৃত মুছলমানৰ কর্তব্য পালনত ব্ৰতী, তেওঁৰ অন্তৰতেই আল্লাৰ
নিবাস তেওঁ আল্লাক বিচাৰি হাবাথুৰি খাব নালাগে, আল্লাই স্বয়ং আহি তেওঁৰ উপলব্ধিত ধৰা দিয়েহি। প্রকৃত মুছলমানৰ অন্তৰতে আল্লা বিৰাজমান। ই পৰম সত্য।

See also  কানাইৰ চাতুৰী Class 10 দশম শ্রেণী প্ৰশ্নৰ উত্তৰ

মক্কাৰ দুৱাৰত চাহাব তিৰবেণীৰ ঘাট।
বেহাব নােৱাৰে তাত মায়াই ভেটে বাট।।

সংগতিঃ উক্ত কবিতাফাকি আমাৰ পাঠ্যপুথি সাহিত্য সুবাস”ৰ আজান ফকিৰ ৰচিত “জিকিৰ আৰু জাৰীৰপৰা তুলি দিয়া হৈছে।

প্রসংগঃ ব্যাখ্যে কবিতাফাকিত মায়াত আৱদ্ধ হৈ জীৱন পাৰ কৰা মানুহে জীৱনৰ অন্তিম দিনত ভগৱানক বিচাৰি গৈ হাবাথুৰি খােৱাৰ কথা কোৱা হৈছে।

ব্যাখ্যা ; মক্কাক পৱিত্ৰ অৰ্থত তিৰবেণীৰ ঘাট বুলি কোৱা হৈছে। ত্রিবেণী অর্থাৎ ত্রিৱেণী হৈছে হিন্দুসকলৰ পৱিত্র তীর্থ। হিন্দুসকলে পৱিত্ৰ বুলি মানি অহা গংগা, যমুনা আৰু সৰস্বতী নদীয়ে বাৰাণসীৰ যি ঠাইত মিলিত হৈছে সেই ঠাইয়েই হৈছে ত্রিবেণী ঘাট। প্ৰতিগৰাকী হিন্দুৱেই ত্রিৱেণীলৈ গৈ তিনিও নদীৰ সংগমস্থলত স্নান কৰিব পাৰিলে সকলাে পাপ খণ্ডন হােৱাৰ লগতে মুক্তি পায় বুলি বিশ্বাস কৰে। সেয়ে পবিত্র মক্কাক ত্রিৱেণীৰ লগত তুলনা কৰা হয়। কিয়নাে প্রতিগৰাকী মুছলমানে এবাৰ মক্কালৈ যাব পাৰিলে মুক্তিপ্রাপ্তি তথা আল্লাৰ সৈতে মিলন সম্ভৱ হয় বুলি বিশ্বাস কৰে। অর্থাৎ হিন্দুৰ বাবে ত্রিৱেণীৰ যি আদৰ, মুছলমানৰ বাবে মক্কাৰ সেই একেই আদৰ। মক্কা হ’ল মুছলমানৰ বাবে এখন পরিত্র তীর্থস্থান। মক্কালৈ গ’লে হেনাে পাপমুক্ত হয় বা জীৱই মুক্তি লাভ কৰে। কিন্তু সংসাৰৰ মায়া মােহত বন্দী। মানৱে মক্কালৈ গ’লে মনত সুখ শান্তিনাপায়। কিয়নাে তেওঁলােক সকলােৱে যােৱা দেখি মক্কালৈ গৈছে হয়, কিন্তু প্রকৃত অন্তৰেৰে মুক্তি বা আল্লাক বিচাৰিব পৰা নাই। পাৰ্থিৱ মায়া-মােহৰ পৰা তেওঁলােক মুক্ত হ’ব পৰা নাই। সংসাৰৰ মায়াই তেওঁলােকক মুক্তিৰ পথত বাধাহে দিয়ে। ফলত জীৱই সুখৰ উপৰি দুখহে পাব লগা হয়।

জিকিৰ দশম শ্ৰেণী

(গ) সজাৰ মইনাটি অনেক যুগুতি।
দেও মাৰি পাৰ হ’লে এৰিলে পিৰীতি ৷৷

সংগতিঃ উক্ত কবিতাকি আমাৰ পাঠ্যপুথি “সাহিত্য সুবাস’ৰ আজান ফকিৰ ৰচিত “জিকিৰ আৰু জাৰীৰ পৰা তুলি দিয়া হৈছে।

প্রসংগঃ কবিতাকিৰ জৰিয়তে মানৱ দেহত আৱদ্ধ হৈ থকা অবিনাশী। আত্মাৰ মুক্তিৰ কথা কোৱা হৈছে।

See also  প্ৰাচীন ভাৰতীয় শিক্ষা Class 10 Assamese Lesson 16 Question Answer

ব্যাখ্যা : মইনা চৰাইক সজাত বন্দী কৰি পুহি ৰখাৰ দৰেই আত্মাকো মানৱ দেহৰূপী সজাত বন্দী কৰি ৰখা হয়। সজাত বন্দী মইনাই যিদৰে মিঠা মাত মাতি গৃহস্থৰ মন ভুলায়, তেনেদৰে মানৱ দেহৰূপী সজাত বন্দী আত্মায়াে নানা ধৰণৰ আচৰণেৰে মানুহক সুখী কৰিবলৈ যুক্তি দি কাম কৰিবলৈ বাধ্য কৰায় ওৰেটো জীৱন দেহটোৰ সুখ-দুখৰ চিন্তা কৰি দেহটোৰ প্ৰেমত আচ্ছন্ন হৈ থাকে। কিন্তু দেহৰ সৈতে আত্মাৰ এই সম্পর্ক ক্ষন্তেকীয়াহে। এই সম্পর্ক ছেদ হ’লেই আত্মাই দেহ ত্যাগ কৰে। আত্মা বা জীৱহীন দেহৰ কোনাে মূল্য। নাই, গতিকে আত্মা বা জীৱহীন দেহক মৃতদেহহিচাপে পুতি বা পুৰি পেলােৱা হয়। ইয়াক লৈ আত্মাৰ কোনাে দুখ নাথাকে, মৃত্যুৰ পাছত সজাত্যাগী মইনাই যিদৰে সজা আৰুগৃহস্থৰ প্রেম-প্রীতিৰ পৰা মুক্ত, তেনেদৰে আত্মায়াে নিজৰ মৃতদেহ আৰু সংসাৰৰ মায়া-মােহ, প্রেম-প্রীতিৰ পৰা মুক্ত হৈ পৰে।

জিকিৰ দশম শ্ৰেণী ভাষা-বিষয়ক 

সমার্থক শব্দ এটাকৈ লিখা ?

চিন্তো ভাবোঁ, স্মৰণ কৰোঁ
ঘাট বন্দৰ
পিৰীতি প্রীতি, প্রেম
আচমান আকাশ

জিকিৰ class 10 অতি চমু প্রশ্নোত্তৰ ?

(ক) আজান ফকিৰ কোন শতিকাৰ কবি বুলি অনুমান কৰা হৈছে?
উঃ খ্রীষ্টীয় সপ্তম শতিকাৰ।।

(খ) আজান ফকিৰৰ প্রকৃত নাম কি?
উঃ ছৈয়দ মইনুদ্দিন।

(গ) “জিকিৰ শব্দৰ অর্থ কি?
উঃ স্মৰণ কৰা।

 ‘মােমিন’ মানে কি?
উঃ বিশ্বাসী মুছলমান।

(ঙ) জিকিৰসমূহক অসমীয়া কি গীতৰ লগত তুলনা কৰিব পাৰি?
উঃ স্তুতি গীতৰ লগত।

(চ) ৰহমৰ গিৰিহঁত শব্দ দুটাই কি বুজাইছে?
উঃ ৰহম’ মানে হ’ল দয়া, গিৰিহঁত’ মানে হ’ল গৰাকী, বা মালিক। এতেকে, ৰহমৰ গিৰিহঁত মানে হল দয়াৰ গৰাকী, অর্থাৎ আল্লা বা ভগৱান।

জিকিৰ মূলভাব

 

Leave a Comment