জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12 – (প্ৰশ্ন উত্তৰ) HS 2nd Year ৰাজনীতি বিজ্ঞান

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12 প্ৰশ্ন উত্তৰ Class 12 Political Science Chapter 10 question Answer In Assamese Medium দ্বাদশ শ্ৰেণী ৰাজনীতি বিজ্ঞান অধ্যায় 10

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান প্ৰশ্ন উত্তৰ
বিষয় ৰাজনীতি বিজ্ঞান
পাঠৰ নামগুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্নোত্তৰ
উপলব্ধদ্বাদশ শ্ৰেণী
খণ্ড(খ) অংশ
শ্ৰেণী অধ্যায় 10
পাঠ্যক্ৰম 
অসম মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদৰ (AHSEC)

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12

প্ৰঃ ভাৰতবৰ্ষত প্ৰথমবাৰৰ বাবে আভ্যন্তৰীণ বিশৃংখলতাৰ কাৰণে জাতীয় জৰুৰীকালীন অৱস্থা কেতিয়া ঘোষণা কৰা হৈছিল?
উঃ ১৯৭৫ চনত।

প্র : স্বাধীন ভাৰতৰ গৃহমন্ত্ৰীৰ নাম লিখা।
উ : চৰ্দাৰ ভল্লভ ভাই পেটেল।

প্র : ৰাজ্য পুনৰ গঠন আইন কেতিয়া গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। এই আইনৰ অধীনত গঠন হোৱা যিকোনো এখন ৰাজ্যৰ নাম উল্লেখ কৰা।
উঃ ১৯৫৫ চনত, মধ্যপ্রদেশত।

প্ৰ: ‘দ্বিজাতি তত্ত্ব’ৰ বিষয়ে চমুকৈ আলোচনা কৰা।
উঃ ১৯০৬ চনত জন্ম হোৱা মুছলিম লীগে ‘দ্বিজাতি তত্ত্ব’ আগবঢ়াইছিল। এই তত্ত্ব মতে ভাৰতবৰ্ষত প্ৰধানকৈ হিন্দু আৰু মুছলমান দুটা জাতিৰ লোকে বসবাস কৰে। এই তত্ত্বৰ সমৰ্থক ব্ৰিটিছসকলে ভাৰতবৰ্ষক দুটা ভাগত বিভক্ত কৰি স্বাধীনতা প্ৰদান কৰিব লাগে বুলি দাবী জনায়। তেওঁলোকে মুছলিম জাতিপ্ৰধান অঞ্চলক লৈ আৰম্ভণিৰ পৰা স্বাধীন পাকিস্তানৰ দাবী তুলি আহিছিল আৰু এই তত্ত্বৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ভাৰতবৰ্ষ আৰু পাকিস্তান হিচাপে দুখন ৰাষ্ট্ৰৰ স্বীকৃতি প্ৰদান কৰি স্বাধীনতা প্ৰদান কৰিছিল।

প্ৰঃ ৰাজ্য পুনৰগঠন আয়োগ কি?
উঃ ১৯৫৩ চনত ৰাজ্য পুনৰগঠন আয়োগ গঠন হয়। আয়োগে ইয়াৰ পৰামৰ্শৱলীত ভাষা-ভিত্তিত ৰাজ্য পুনৰগঠনৰ প্ৰস্তাৱটো মানি লৈছিল। ৰাজ্য পুনৰগঠন আয়োগৰ পৰামৰ্শাৱলীৰ ভিত্তিতেই ১৯৫৬ চনত ৰাজ্য পুনৰগঠন আইনখন প্ৰণয়ন কৰা হয়। এই আইনখনৰ আধাৰতে ১৪ খন ৰাজ্য আৰু
৬ খন কেন্দ্রীয় শাসিত অঞ্চল নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা হয়।

প্ৰঃ ১৯৫৬ চনৰ ৰাজ্য পুনগঠন আইনৰ ভিত্তিত গঠন হোৱা এখন ৰাজ্যৰ নাম লিখা।
উঃ গুজৰাট।

প্র : স্বাধীনতাৰ পূৰ্বে মুছলিম লীগে ‘দ্বি-জাতি তত্ত্বৰ পোষকতা কৰিছিল? এই তত্ত্বত অন্তর্ভুক্ত কৰা ৰাষ্ট্ৰ দুখনৰ নাম লিখা।
উঃ (১) ভাৰত আৰু (২) পকিস্তান।

প্র : কোন দুখন কেন্দ্রীয় শাসিত অঞ্চলক ১৯৭২ চনত পূৰ্ণাংগ ৰাজ্যৰ মৰ্যাদা দিয়া হৈছিল?
উ : (১) মণিপুৰ আৰু (২) ত্ৰিপুৰাক।

প্র : স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছত ভাৰতবৰ্ষই সন্মুখীন হোৱা তিনিটা প্রত্যাহ্বানৰ নাম লিখা।
উঃ (১) জাতি গঠন প্ৰক্ৰিয়াক কেন্দ্ৰ কৰি।
(২) গণতান্ত্রিক শাসন ব্যৱস্থা প্রতিষ্ঠা কৰাত হোৱা প্ৰত্যাহ্বান।
(৩) সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীৰ সম বিকাশৰ বাবে কাম কৰাত সৃষ্টি হোৱা প্ৰত্যাহ্বান।

প্র : ১৯৪৭ চনৰ ১৪-১৫ আগষ্টত দুখন ৰাষ্ট্ৰৰ উৎপত্তি হৈছিল— এখন ভাৰতবৰ্ষ, আনখন কি?
উঃ পাকিস্তান।

প্র : ৰাষ্ট্ৰীয় গণতান্ত্ৰিক মৰ্চা (NDA)ৰ নেতৃত্ব কোনটো ৰাজনৈতিক দলে বহন কৰিছিল?
উ : ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টী।

প্রঃ দেশ বিভাজনৰ এটা পৰিণাম লিখা।
উ : দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰত ধৰ্মৰ নামত চলা নৃশংস অত্যাচাৰ, হত্যা- হিংসাই চৰম পৰ্যায়ত উপনীত হৈছিল।

প্র : ভাৰত চৰকাৰৰ লগত চামিলকৰণ চুক্তিত মণিপুৰৰ কোনে আৰু কেতিয়া চহী কৰিছিল?
উঃ ১৯৪৯ চনৰ ছেপ্তেম্বৰত মণিপুৰৰ মহাৰাজ যোধচন্দ্ৰই চহী কৰিছিল।

প্র : দেশ বিভাজনৰ সময়ত সাম্প্রদায়িক মণ্ডলত বিভাজিত হৈ পৰা দুখন মহানগৰৰ নাম লিখা।
উঃ লাহোৰ আৰু কলকতা।

প্র : মহাত্মাগান্ধীক কোনে আৰু কেতিয়া হত্যা কৰে?
উঃ ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰিৰ দিনা আবেলিৰ এখন প্ৰাৰ্থনাসভাত নাথুৰাম বিনায়ক গচে নামৰ এজন লোকে গান্ধীক নিচেই কাষৰ পৰা তিনিজাই গুলীৰে থিতাতে হত্যা কৰিছিল।

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12

শুদ্ধ উত্তৰটো বাছি উলিওৱা :
প্র : ১৯৭৭ চনৰ নিৰ্বাচনৰ পিছত জনতা পাৰ্টি চৰকাৰৰ প্রধানমন্ত্রী হয় (মোবাৰজী দেশাই/চৰণ সিং)।
উঃ মোৰাৰজী দেশাই।

লগতে পঢ়ক:   AHSEC 2nd Year Syllabus 2022-23 – দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ সম্পূৰ্ণ পাঠ্যক্ৰম

প্রঃ দেশ বিভাজনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হোৱা দুখন ৰাজ্যৰ নাম লিখা।
উঃ (১) পঞ্জাৱ আৰু (২) কাশ্মীৰ।

প্র : পণ্ডিত নেহৰুৰ লক্ষ্য কি আছিল?
উঃ ঐক্যবদ্ধ শক্তিশালী ভাৰতবৰ্ষ গঠন কৰা।

প্রঃ কোন চনত ভাৰতত ভাষাৰ ভিত্তিত প্ৰথমখন ৰাজ্য গঠন হৈছিল?
উ: ১৯৫২ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে অন্ধ্ৰ নামৰ নতুন ৰাজ্য গঠনৰ ঘোষণা কৰে।

প্র : কোন চনত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ সৃষ্টি হৈছিল?
উঃ ১৯৮৭ চনত।

প্রঃ নাগপুৰ অধিৱেশন কোন চনত অনুষ্ঠিত হৈছিল।
উঃ ১৯২০ চনত।

প্র : সার্বজনীন প্রাপ্তবয়স্ক ভোটাধিকাৰৰ ভিত্তিত নির্বাচন অনুষ্ঠিত কৰা স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথমখন ৰাজ্যৰ নাম কি? এই নির্বাচন কোন চনত হৈছিল?
উঃ ১৯৪৮ চনৰ জুন মাহত মণিপুৰত প্ৰাপ্তবয়স্ক ভোটাধিকাৰৰ ভিত্তিত প্রথম নির্বাচন হৈছিল।

প্র : পৰাধীন ভাৰতবৰ্ষত থকা দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰদেশখনৰ নাম কি আছিল?
উঃ হায়দৰাবাদ।

প্র : ‘দ্বিৰাষ্ট্ৰ সুত্ৰ’ৰ ধাৰণাটো উল্লেখ কৰা।
উ: ইংৰাজ শাসিত ভাৰতবৰ্ষক হিন্দু ধৰ্ম আৰু ইছলাম ধৰ্মৰ.ওপৰত ভিত্তি কৰি ভাৰতবৰ্ষ আৰু পাকিস্তান নামেৰে দুখন দেশ হিচাপে স্বাধীনতা প্ৰদান কৰাকে ‘দ্বিৰাষ্ট্ৰ সূত্ৰ’ বুলি কোৱা হয়।

প্র : স্বাধীনতা সংগ্রামীসকলে কোন দুটা কথাত একমত পোষণ কৰিছিল?
উঃ (১) স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতত গণতান্ত্রিক শাসন ব্যৱস্থা প্ৰৱৰ্তন কৰা
(২) স্বাধীন ভাৰতৰ চৰকাৰে সকলো ভাৰতবাসীৰ কল্যাণৰ হকে কাম কৰাৰ লগতে দুখীয়া-নিচলা তথা সামাজিকভাৱে পিছপৰা সম্প্রদায়বিলাকৰ মংগলৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব আৰোপ কৰা।

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12

প্র : নিজাম কোন আছিল?
উঃ পৰম্পৰাগতভাৱে হায়দৰাবাদক শাসন কৰা মুছলমান শাসকক নিজাম বুলি কোৱা হয়। পৰাধীন ভাৰতবৰ্ষত থকা দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰদেশখন আছিল হায়দৰাবাদ। বৰ্তমানৰ মহাৰাষ্ট্ৰ, অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ আৰু কৰ্ণাটকৰ কিছু কিছু অংশলৈকে বিস্তৃত হৈ থকা পুৰণি হায়দৰাবাদৰ শাসকজনক নিজাম বুলি কোৱা হৈছিল। সেই সময়ৰ হায়দৰাবাদৰ নিজামজন বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনৱন্ত ব্যক্তিসকলৰ এজন আছিল।

প্র : Standstill agreement কি?
উ: ভাৰতৰ লগত চামিল হোৱা নোহোৱা বিষয়ক লৈ আলোচনা-বিলোচনা চলি থকাৰ মাজতে ১৯৪৭ চনৰ নবেম্বৰ মাহত হায়দৰাবাদৰ নিজামে ভাৰতৰ লগত স্থিতাৱস্থা বাহাল ৰখাৰ বাবে এখন এবছৰীয়া চুক্তি কৰিছিল। সেই খনকে ‘Standstill agreement’।

প্র : পট্টি শ্ৰীৰামুলুৰ বিষয়ে লিখা।
উঃ : পট্টি শ্ৰীৰামুলু গান্ধীবাদী নেতা আছিল। তেওঁ চৰকাৰী চাকৰি ত্যাগ কৰি মহাত্মা গান্ধীৰ নেতৃত্বত চলা লোণ সত্যাগ্রহ আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। সত্যাগ্রহ আন্দোলনৰ এজন সক্ৰিয় কৰ্মী শ্ৰীৰামুলুয়ে ১৯৪৬ চনত সেই সময়ৰ মাদ্ৰাজ প্ৰদেশৰ মন্দিৰসমূহত দলিত সম্প্ৰদায়ৰ লোকৰ প্ৰৱেশৰ ক্ষেত্ৰত থকা নিষিদ্ধতাৰ বিৰুদ্ধে অনশনত, বহিছিল। তেলেগু ভাষীসকলৰ বাবে পৃথক অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ দাবীত তেওঁ ১৯৫২ চনৰ ১৯ অক্টোবৰৰ পৰা আমৰণ অনশনৰ মাজতে সেই বছৰৰে ১৫ ডিচেম্বৰত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।

প্র : ১৯৫৩ চনত নিযুক্ত কৰা ৰাজ্য পুনৰগঠন আয়োগৰ ফলাফল আলোচনা কৰা।
উঃ ভাৰতত জাতীয়তাবাদ সৃষ্টিত ৰাজ্যসমূহৰ পুনৰ গঠনৰ বাবে হোৱা আন্দোলন একপ্ৰকাৰ প্ৰত্যাহ্বান আছিল। ১৯৪৮ চনত ন্যায়াধীশ এছ. কে. দেৱৰ নেতৃত্বত “ভাষিক প্রদেশ আয়োগ” গঠন কৰি দিয়া হয় যাৰ উদ্দেশ্য আছিল ভাষাৰ ভিত্তিত ৰাজ্য গঠন প্রক্রিয়াটো গ্রহণযোগ্য হয় নে নহয়। এই আয়োগে ভাষাভিত্তিক ৰাজ্য গঠনৰ কথাটো নাকচ কৰে। পৰৱৰ্তী সময়ত কংগ্ৰেছ দলে জৱাহৰলাল নেহৰু আৰু বল্লভ ভাই পেটেলৰ নেতৃত্বত ১৯৪৮ চনত পুনৰ এখন আয়োগ গঠন কৰি দিয়ে। এই আয়োগে ভাষাৰ ভিত্তিত ৰাজ্য গঠন প্ৰক্ৰিয়াক শুদ্ধ বুলি পৰামৰ্শ দিয়ে আৰু তাৰ পিছত তেলেগু ভাষী ৰাজ্যৰ দাবীত পঢ়ি শ্ৰীৰামুলুৰ অনশনৰ ফলত হোৱা মৃত্যুৱে চৰকাৰক ১৯৫৩ চনৰ আগষ্ট মাহত ন্যায়াধীশ ফজল, আলিৰ নেতৃত্বত পুনৰ এখন ৰাজ্য পুনৰ গঠন আয়োগ গঠন কৰি দিয়ে।

লগতে পঢ়ক:   শীতল যুদ্ধৰ যুগ Class 12 Question Answer প্ৰশ্ন উত্তৰ দ্বাদশ শ্ৰেণী

১৯৫৫ চনৰ অক্টোবৰ মাহত এই আয়োগে প্রতিবেদন দাখিল কৰে আৰু ভাষাভিত্তিক ৰাজ্য গঠনৰ প্রক্রিয়া মানি লয়। ১৯৫৬ চনত ভাৰতীয় সংসদে আয়োগখনৰ পৰামৰ্শসমূহ গ্ৰহণ কৰে আৰু ৰাজ্য পুনৰ গঠন আইন গৃহীত কৰে। এই আইনে ১৪ খন ৰাজ্য আৰু ৬ খন কেন্দ্রীয়শাসিত অঞ্চল গঠন কৰে। ৰাজ্য পুনৰগঠন আয়োগে পঞ্জাৱ আৰু বোম্বেৰ বিভাজনৰ বিৰোধিতা কৰিছিল, যাৰ ফলত প্ৰদেশ দুখনত ব্যাপক আন্দোলন গঢ়ি উঠিছিল। ফলত চৰকাৰে বোম্বেক মহাৰাষ্ট্ৰ (মাৰাঠীসকলৰ বাবে) আৰু গুজৰাট (গুজৰাটী সকলৰ বাবে) আৰু পঞ্জাৱ, হাৰিয়ানা হিন্দী ভাষীসকলৰ বাবে) আৰু পঞ্জাৱ (পাঞ্জাৱী সকলৰ বাবে) গঠন কৰিছিল। পৰৱৰ্তী সময়তো ৰাজ্য পুনৰ গঠনৰ প্ৰক্ৰিয়া. অব্যাহত থাকে।

১৯৭২ চনৰ পিছত উত্তৰ-পূৱ ভাৰতত মেঘালয় আৰু মিজোৰাম গঠন কৰা হয়। আকৌ, ২০০০ চনত ঝাৰখণ্ড, উত্তৰাখণ্ড আৰু ছত্তীশগড়ৰ সৃষ্টি কৰা হয়। ২০১৪ চনত গঠন কৰা তেলেংগানা ভাষাৰ ভিত্তিত গঠন কৰা হোৱা নাই। ভাষাতকৈয়ো এই ক্ষেত্ৰত নৃগোষ্ঠীয় সাংস্কৃতিক পৰিচয় আৰু অৰ্থনৈতিক দিশবোৰকহে বিবেচনা কৰা হৈছে।

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12

প্রঃ জাতি গঠনৰ কাৰকসমূহ আলোচনা কৰা।
উঃ ভাৰতবৰ্ষ পূৰ্বৰে পৰা বিভিন্ন জাতি-জনগোষ্ঠীৰ বাসস্থান। ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ সময়তো বিভিন্ন জাতি- জনগোষ্ঠীৰ মানুহে অংশ গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত এক বৃহৎ ভাৰতীয় মহাজাতি গঠন কৰাৰ ফালে আগবাঢ়িছিল। ভাৰতৰ সংবিধানেও ভাৰতৰ বিচিত্ৰ জাতিগত বিভিন্নতাৰ স্বীকৃতি দিছিল। তলত জাতি নিৰ্মাণৰ কাৰকসমূহ আলোচনা কৰা হ’ল। (১) ভাৰতৰ সংবিধানে সাংস্কৃতিক অধিকাৰৰ জৰিয়তে ভিন ভিন জাতিসমূহৰ ভাষা-সংস্কৃতি, ধৰ্ম আদিৰ ৰক্ষণা-বেক্ষণৰ সু-ব্যৱস্থা কৰিছে। (২) ধৰ্ম নিৰপেক্ষতাৰ আদৰ্শ গ্ৰহণ কৰি ভাৰতে বিভিন্ন ধৰ্মৰ মাজত ধৰ্মীয় বিদ্বেষ আঁতৰ কৰি এখন ধর্মীয় ভেদাভেদ নথকা আধুনিক দেশৰ সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিছে।

(৩) জাতিগত অস্পৃশ্যতাই ভাৰতবৰ্ষক পূৰ্বৰে পৰা ক্ৰিয়া কৰি আহিছে। ভাৰতীয় সংবিধানে অস্পৃশ্যতাক বৰ্জন কৰিছে আৰু ইয়াক এক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰিছে। (৪) আর্থিক স্বাধীনতা অবিহনে ৰাজনৈতিক স্বাধীনতাৰ কোনো মূল্য নাই। সেয়েহে ভাৰতবৰ্ষই সমাজবাদী আৰ্হিত সমাজ প্রতিষ্ঠাৰে সমাজৰ দুখীয়া আৰু পিছ পৰা মানুহখিনিৰ উন্নয়নৰ চেষ্টা চলাই আহিছে।

(৫) সংখ্যালঘুসকলে ভাৰতীয় সমাজ গঠনত যাতে সংখ্যাগৰিষ্ঠৰ নিচিনাকৈ সকলো সুযোগ-সুবিধা পাব পাৰে তাৰ বাবে দেশে ব্যৱস্থা কৰিছে।
(৬) ভাৰতৰ সকলোবোৰ অঞ্চলেই প্রাকৃতিক সম্পদ আৰু ভৌগোলিকভাৱে সুবিধাজনক নহয়। সেয়েহে ঠাইভেদে উন্নয়নৰ ধাৰণা আৰু অৱস্থান দুয়োটাই পৃথক। সেয়েহে চৰকাৰে সকলোবোৰ অঞ্চল যাতে সমানে আগবাঢ়ি যাব পাৰে তাৰ ব্যৱস্থা লৈছে।

প্র : দেশীয় ৰাজ্যসমূহ ভাৰত ইউনিয়নৰ লগত চামিলকৰণৰ প্ৰধান বিবেচনাসমূহ কি আছিল?
উঃ ১৯৪৭ চনৰ ভাৰতৰ স্বাধীনতা আইনমতে ভাৰত আৰু পাকিস্তান এই দুখন ৰাষ্ট্ৰৰ সৃষ্টি কৰা হৈছিল। সেই সময়ত ভাৰতত ৫৫০তকৈ অধিক দেশীয় ৰাজ্য আছিল। ভাৰতৰ স্বাধীনতা আইন মতে এই দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ লগত থকা ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ চুক্তি বাতিল হৈ যায়। ফলত দেশীয় ৰাজ্যসমূহে ভাৰত নাইবা পাকিস্তান যিকোনো এখনৰ লগত যোগদানৰ অধিকাৰ পায়। ভাৰত ইউনিয়নৰ লগত দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ চামিলকৰণৰ প্ৰধান বিবেচনাসমূহ আছিল

(১) ভাৰতৰ ভৌগোলিক নিৰাপত্তা ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত যাতে দেশীয় ৰাজ্যসমূহ প্রতিবন্ধক নহয়।
(২) ভাৰত চৰকাৰে এই দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ সাংস্কৃতিক আৰু আঞ্চলিক বৈশিষ্ট্য অটুট ৰখাৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছিল। (৩) এক ঐক্যবদ্ধ আৰু শক্তিশালী ভাৰত গঢ়াৰ বাবে এই দেশীয় ৰাজ্যসমূহ ভাৰতৰ সৈতে চামিলকৰণ জৰুৰী হৈ পৰিছিল। (৪) দেশীয় ৰাজ্যসমূহৰ ৰাজপৰিয়াল আৰু ৰজা সকলৰ আর্থিক অৱস্থা যাতে সুস্থ হৈ থাকে তাৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা।

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12

প্ৰ: ভাৰত বিভাজনৰ ফলাফলসমূহ আলোচনা কৰা।
উ : মাউন্ট বেটেনৰ পৰিকল্পনা অনুসৰি ১৯৪৭ চনৰ জুলাই মাহত ব্ৰিটিছ সংসদে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আইন ইয়াত গ্রহণ কৰে আৰু সেই মাহৰে ১৮ তাৰিখে ইংলেণ্ডৰ ৰজাই তাত স্বাক্ষৰ প্ৰদান কৰে। ভাৰত বিভাজনৰ ফলাফলসমূহ তলত আলোচনা কৰা হ’ল– (১) ইয়াৰ ফলত ভাৰত আৰু পাকিস্তান নামৰ দুখন স্বাধীন ৰাষ্ট্ৰৰ জন্ম হয়। (২) পাঞ্জাৱ আৰু বংগ এই দুয়োখন ৰাজ্যক ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ মাজত ভাগ কৰা হয়। (৩) দেশীয় ৰাজ্যসমূহে ভাৰত নাইবা পাকিস্তান যিকোনো এখনৰ লগত চামিল হোৱাৰ অধিকাৰ লাভ কৰে।

লগতে পঢ়ক:   সাম্প্রতিক দক্ষিণ এছিয়া Class 12 | গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্নোত্তৰ ৰাজনীতি বিজ্ঞান

(৪) দুয়োখন দেশতে দুজন পৃথক গৱৰ্ণৰ জেনেৰেলৰ ব্যৱস্থা কৰা হয়। সেই অনুসৰি, লর্ড মাউন্ট বেটেন ভাৰতৰ, মহম্মদ আলী জিন্না পাকিস্তানৰ প্ৰথম গৱৰ্ণৰ জেনেৰেল নিযুক্ত হয়।

(৫) ব্ৰিটিছ চৰকাৰে প্ৰতিৰক্ষা আৰু অন্যান্য বিভাগসমূহক দুয়োখন দেশৰ মাজতে ভাগ কৰি দিয়ে। (৬) ভাৰত বিভাজনৰ লগত দুখন স্বাধীন ৰাষ্ট্ৰৰ জন্ম হয় আৰু দুয়োখন দেশৰ চৰকাৰে নিজৰ নিজৰ অঞ্চলত শাসন ক্ষমতা লাভ কৰে। (৭) ভাৰত বিভাজনৰ ফলত দুয়োখন দেশতে পূৰ্বতে নথকা সংখ্যালঘু সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। (৮) এই বিভাজনে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ভয়ংকৰ শৰণাৰ্থী সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। (৯) এই বিভাজনে ভয়ংকৰ সাম্প্রদায়িক সংঘৰ্ষৰ সৃষ্টি কৰে। যাৰ ফলত লাখ লাখ মানুহৰ দুয়োখন দেশতে মৃত্যু হয়।

জাতি গঠনৰ প্ৰত্যাহ্বান Class 12

প্ৰঃ স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতে তাৎক্ষণিকভাৱে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা।
উ : স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছত ভাৰতবৰ্ষই জাতি হিচাপে প্রতিষ্ঠা লাভ কৰাৰ পিছত সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানবোৰ হ’ল– (১) বিভিন্ন জাতি, ধর্ম, ভাষা, বৰ্ণৰ সমস্যাই বিশাল ভাৰতবৰ্ষত প্ৰথমে একতা স্থাপনত বাধা হৈ দেখা দিছিল। সামাজিক, আর্থিক আৰু ৰাজনৈতিক অসমতাৰে ভৰা দেশখনত একতা স্থাপন নিশ্চিতভাৱে এক বৃহৎ প্রত্যাহ্বান আছিল।

(২) ভাৰতবৰ্ষ আৰম্ভণিৰে পৰা কেতিয়াও গণতান্ত্রিক শাসন ব্যৱস্থাৰ অধীনত নাছিল। ব্রিটিছে যদিও কিছু পৰিমাণে গণতন্ত্র স্থাপনৰ চেষ্টা কৰিছিল সেয়া মাত্র ব্ৰিটিছসকলৰ উপনিবেশিক স্বার্থহে আছিল। গতিকে এনেকুৱা এখন দেশত সাংবিধানিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠা কৰি তাক সফল কৰাটো এক বৃহৎ সমস্যা।

(৩) স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ সময়ত ভাৰতৰ মুঠ জনসংখ্যা ৩৫ কোটি আছিল। ইয়াৰে প্রায় ৯০ শতাংশই আছিল দৰিদ্ৰতা, নিৰক্ষৰ আৰু বিভিন্ন আর্থিক আৰু সামাজিক অসমতাৰে জৰ্জৰিত। গতিকে, সকলো নাগৰিকৰ মংগল সাধনৰ পৰিকল্পনা বাস্তৱত ৰূপান্তৰিত কৰাটো অত্যন্ত কঠিন আছিল।

(৪) ভৌগোলিক অখণ্ডতা ৰক্ষা কৰাটো সেই সময়ত এক বৃহৎ প্রত্যাহ্বান আছিল। পৃথিৱীৰ প্ৰায়বোৰ দেশেই ভাৰতখন ভাঙি যাব বুলি ভৱিষ্যবাণী কৰিছিল।
(৫) ভাৰতে স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ সময়ত ৫৫০তকৈয়ো অধিক দেশীয় ৰাজ্য আছিল। এই ৰাজ্যসমূহ স্বাধীন আছিল আৰু ই ভাৰতৰ ভিতৰৰে আছিল। নতুন চৰকাৰে এই ৰাজ্যসমূহক ভাৰতৰ লগত চামিল কৰাটো অত্যন্ত প্রত্যাহ্বানমূলক আছিল।

(৬) স্বাধীন ভাৰতৰ আর্থিক আদর্শ বা ব্যৱস্থা পুঁজিবাদী নে সমাজবাদী হ’ব সেই বিষয়েও সমস্যাৰ সৃষ্টি হৈছিল। আৰু ভাৰত চৰকাৰে মিশ্র আর্থিক ব্যৱস্থা লৈ সেই সমস্যাৰ সমাধান কৰিছিল।

প্র : ১৯৪৭ চনৰ ১৪-১৫ আগষ্টত দুখন ৰাষ্ট্ৰৰ উৎপত্তি হৈছিল— এখন ভাৰতবৰ্ষ, আনখন কি?

উঃ পাকিস্তান।

প্র : ৰাষ্ট্ৰীয় গণতান্ত্ৰিক মৰ্চা (NDA)ৰ নেতৃত্ব কোনটো ৰাজনৈতিক দলে বহন কৰিছিল?

উ : ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টী।

প্রঃ দেশ বিভাজনৰ এটা পৰিণাম লিখা।

উ : দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰত ধৰ্মৰ নামত চলা নৃশংস অত্যাচাৰ, হত্যা- হিংসাই চৰম পৰ্যায়ত উপনীত হৈছিল।

প্র : ভাৰত চৰকাৰৰ লগত চামিলকৰণ চুক্তিত মণিপুৰৰ কোনে আৰু কেতিয়া চহী কৰিছিল?

উঃ ১৯৪৯ চনৰ ছেপ্তেম্বৰত মণিপুৰৰ মহাৰাজ যোধচন্দ্ৰই চহী কৰিছিল।

প্র : দেশ বিভাজনৰ সময়ত সাম্প্রদায়িক মণ্ডলত বিভাজিত হৈ পৰা দুখন মহানগৰৰ নাম লিখা।

উঃ লাহোৰ আৰু কলকতা।

প্র : মহাত্মাগান্ধীক কোনে আৰু কেতিয়া হত্যা কৰে?

উঃ ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰিৰ দিনা আবেলিৰ এখন প্ৰাৰ্থনাসভাত নাথুৰাম বিনায়ক গচে নামৰ এজন লোকে গান্ধীক নিচেই কাষৰ পৰা তিনিজাই গুলীৰে থিতাতে হত্যা কৰিছিল।

Leave a Comment