পাৰস্যত এভুমুকি Class 10 – দশম শ্ৰেণী অসমীয়া প্ৰশ্নৰ উত্তৰ

পাৰস্যত এভুমুকি Class 10

পাৰস্যত এভুমুকি
বিষয় (Subject) অসমীয়া (Assamese)
কিতাপখনৰ নাম অসমীয়া সাহিত্য চয়নিকা
পাঠৰ নাম পাৰস্যত এভুমুকি
শ্ৰেণী (Class) দশম (X)
অধ্যায় (Chapter) অধ্যায় ১৩
পাঠ্যক্ৰম (Syllabus) ছেবা (SEBA)

পাৰস্যত এভুমুকি Class 10

পাঠভিত্তিক প্রশ্নোত্তৰ

১। চমুকৈ উত্তৰ দিয়া

(ক) লেখকে উল্লেখ কৰা মতে তেওঁলােকৰ ৰিগটো কত অবস্থিত?
উঃ লেখকে উল্লেখ কৰা মতে তেওঁলােকৰ ৰিগটো পাৰস্য উপসাগৰত অৱস্থিত।

(খ) বুশ্বেৰ কি?
উঃ বুশ্বেৰ হৈছে পাৰস্য উপসাগৰৰ পাৰৰ এখন বন্দৰ নগৰী।

(গ) বুশ্বেৰত হেলিকপ্টাৰৰ পৰা নমাৰ সময়ত লেখকৰ লগত কোন কোন আছিল?

উঃ বুশ্বেৰত হেলিকপ্টাৰৰ পৰা নমাৰ সময়ত লেখকৰ লগত মেহদি আৰু ঘামে নামৰ দুজন ইৰাণী যুৱক আছিল।

(ঘ) বুশ্বেৰ বিমান বন্দৰটোক কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলিছে?
উঃ বুশ্বেৰ বিমান বন্দৰটো ইৰাণৰ এটা সামৰিক ঘটি হােৱাৰ লগতে তাত এটা নিউক্লীয় ৰিয়েক্টৰ থকা বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি কোৱা হৈছে।

(ঙ) লেখকে বুশ্বেৰত কি আছে বুলি শুনিছিল ?
উঃ লেখকে বুশ্বেৰত এটা নিউক্লীয় ৰিয়েক্টৰ আছে বুলি শুনিবলৈ পাইছিল।

(চ) মেহদি আৰু ঘাছেম কোন?
উঃ মেহদি আৰু ঘাছেম দুয়াে ইৰাণী যুৱক আছিল। দুয়াে জিঅ’লগ নামৰ ইটালিয়া কোম্পানী এটাৰ মাড়লগাৰ আছিল।

(ছ) মেহদি আৰু ঘাছেমে কাম কৰা কোম্পানীটোৰ নাম কি?
উঃ মেহদি আৰু ঘাছেমে কাম কৰা কোম্পানীটোৰ নাম আছিল জিয়’লগ।

(জ) ভেংকি ক’ত থাকে?
উঃ ভেংকি বুশ্বেৰত থাকে।

(ঝ) ভেংকিয়ে কি কৰে?
উঃ ভেংকিয়ে বুশ্বেৰৰ পৰা ৰিগলৈ যাব লগা হেলিকপ্টাৰ আৰু সামগ্রী যােগানকাৰী জাহাজসমুহৰ তদাৰক কৰে।

Class 10 Assamese Lesson 13 Question Answer

(ঞ) আবুজাৰ কোন?
উঃ আবুজাৰ এজন ট্রেভেল এজেন্ট।

(ট) আগা’ শব্দৰ অর্থ কি ?
উঃ আগা’ শব্দটো শ্ৰীযুতৰ সমাৰ্থক সন্মানিত শব্দ

(ঠ) পােনতে ইৰাণৰ পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ মূল পৃষ্ঠপােষক কোন আছিল?
উঃ পােনতে ইৰাণৰ পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ মূল পৃষ্ঠপােষক আছিল নাটাঞ্জৰ ভূগৰ্ভত থকা প্রকল্প।

(ড) ইৰাণে কেতিয়া ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে?
উঃ ১৯৭৯ চনৰ বিখ্যাত ধর্মীয় বিপ্লৱৰ ফলস্বৰূপে ১ এপ্রিলত ইৰাণে ইছলনিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে।

(ঢ) ইৰাণৰ ইছলামিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠাতা কোন?
উঃ ইৰাণৰ ইছলামিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠাতা আছিল ইমাম আয়াতুল্লা খােমেনি।

(ণ) ইৰাণৰ কোনটো বিষয়ে লেখকৰ কৌতুহল বৃদ্ধি কৰিছিল?
উঃ ইৰাণৰ বুশ্বেৰত থকা গােলাকৃতিৰ স্থাপত্যটোৱে লেখকৰ কৌতূহল বুজি কৰিছিল।

(ত) ইৰাণৰ ৰাজধানীৰ নাম কি?
উঃ ইৰাণৰ ৰাজধানীৰ নাম টেহৰাণ।

(থ) টেহৰাণত বিমান বন্দৰ কেইটা?
উঃ টেহৰাণত দুটা বিমান বন্দৰ আছে। মেহৰাবাদ বিমান বন্দৰ আৰু খােমেনি আন্তর্জাতিক বিমান বন্দৰ।

(দ) লেখক থকা টেহৰাণৰ হােটেলখনৰ নাম কি?
উঃ লেখক থকা টেহৰাণৰ হােটেলখনৰ নাম আছিল হােটেল হোমা’।

(ধ) ভাৰতৰ প্ৰায়বােৰ তৈলক্ষেত্র কেনেকুৱা শিলাস্তৰত অবস্থিত।
ভাৰতৰ প্ৰায়বােৰ তৈলক্ষেত্ৰ নৱজীৱি মহাকল্পৰ শিলাস্তৰত অৱস্থিত।

(ন) স্নামবাৰ্জাৰ’ কি?
উঃ স্লমবাৰ্জাৰ হ’ল তৈল উদ্যোগৰ সৈতে অতি ঘনিষ্ঠভাৱে জড়িত এটা বহুৰাষ্ট্ৰীয়

(প) ইৰাণীসকলে নৱবৰ্ষৰ্ক কি বােলে?
উঃ ইৰাণীসকলে নৱবৰ্ষক “ন’ বােজ বােলে।

(ফ) বেহেক্টই-জাহৰা কি ?
উঃ বেহেক্ট-ই-জাহৰা হ’ল টেহৰাণৰ এখন বিখ্যাত সমাধিস্থল। ইয়াৰ পৰিসীমা কেইবা কিলােমিটাৰ জুৰি ব্যাপ্ত। ইয়াত খােৱা-বােৱাৰ দোকানৰ পৰা খেলপথাৰলৈকে সকলে আছে।

(ব) শ্বিৰীন ইবাড়ি কোন?
উঃ শ্বিৰীন ইবাড়ি হ’ল ইৰাণৰ এগৰাকী নােবেল বঁটা বিজয়ী সংগ্রামী নেত্রী।

(ভ) চেনি কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ?
উঃ সম্রাট জামছেদে চেনি আরিষ্কাৰ কৰিছিল।

(ম) লেখকে ইৰাণলৈ কি দায়িত্ব লৈ গৈছিল?
উঃ লেখকে ইৰাণলৈ তেল অন্বেষণৰ দায়িত্ব লৈ গৈছিল।

(য) ইৰাণৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰটোৰ নাম কি?
উঃ ইৰাণৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰটোৰ নাম হ’ল ‘খােমেনি ইন্টাৰনেচনেল এয়াৰপাের্ট।

(ৰ) ‘কে’ৰ অর্থ কি ?
উঃ ‘কে’ৰ অৰ্থ হ’ল চেনি।

লগতে পঢ়ক: অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি

অর্থ লিখা: 
টৰেখা→ সাগৰ বা হ্ৰদৰ বৃহৎ জলভাগৰ কাষত থকা স্থলভাগ।

খিতাপ→সন্মান। চিচা→আইনা। তৈল→তেল। নীলিম→নীলা। লেকেটা→সহজে ছিগি ভাগি নােযােৱা, লিকটা। পহিলা→প্রথম। হিজাব→ইৰাণী মহিলাই মূৰ ঢাকি লােৱা কাপােৰ।

প্রঃ ১। চমুকৈ উত্তৰ দিয়াঃ
(ক) পােনতে ইৰাণৰ পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ মূল পৃষ্ঠপােক কোন আছিল?
উ : পােনতে ইৰানৰ পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ মূল পৃষ্ঠপােষক আছিল আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্র।

(খ) বুশ্বেৰ বিমান বন্দৰটোক কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলিছে?
উ : বুশ্বেৰ বিমান বন্দৰটো ইনৰ এটা সামৰিক ঘাটি বাবে আৰু তাত থকা নিউল্কীয় ৰিয়েক্টৰৰ বাবে ইয়াক গুৰুত্বপূর্ণ বিমান বন্দৰ বুলিছে।

(গ) লেখকে উল্লেখ কৰা মতে এওঁলােকৰ ৰিগটো ক’ত অৱস্থিত?
উ : লেখকে উল্লেখ কৰা মতে তেওঁলােকৰ ৰিগটো পাৰস্য উপসাগৰত অৱস্থিত।

(ঘ) বুশ্বেৰ কি?
উঃ বুশ্বেৰ হ’ল ইৰানৰ এখন বন্দৰ নগৰী।

(ঙ) বুশ্বেৰত হেলিকপ্টাৰৰ পৰা নমাৰ সময়ত লেখকৰ লগত কোন কোন আছিল?
উঃ বুশ্বেৰত হেলিকপ্টাৰৰ পৰা নমাৰ সময়ত লেখকৰ লগত মেহদি আৰু ঘাছেম নামৰ দুজন ইৰানী যুৱক আছিল।

(চ) লেখকে বুশ্বেৰত কি আছে বুলি শুনিছে?
উঃ লেখকে বুশ্বেৰত এটা নিউক্লীয় ৰিয়েক্টৰ আছে বুলি

(ছ) মেহদি আৰু ঘাছেম কোন?
উঃ মেহদি আৰু ঘাছেম দুজন ইৰানী যুৱক। তেওঁলােক দুয়াে ‘ জি’লগ” নামৰ তেল অনুসন্ধানকাৰী ইটালীয় কোম্পানী এটাত ‘মাড়লগাৰ হিচাপে কাম কৰে।

(জ) মেহদি আৰু ঘাছেমে কাম কৰা কোম্পানীটোৰ নাম কি?
উঃ মেহদি আৰু ঘাছেমে কাম কৰা কোম্পানীটোৰ নাম জিঅ’লগ।।

(ঝ) ভেংকি ক’ত থাকে?
উঃ ভেংকি বুশেৰত থাকে।

(ঞ) ভেংকিয়ে কি কৰে?

উ : ভেংকিয়ে বন্দৰ নগৰী বুশ্বেৰৰ পৰা ৰিগলৈ যাবলগা হেলিকপ্টাৰ আৰু সামগ্রী যােগানকাৰী জাহাজৰ তদাৰক কৰে।

(ট) আবুজাৰ কোন?
উঃ আবুজাৰ লেখকৰ এজন ট্রেভেল এজেন্ট।

(ঠ) আগা’ শব্দৰ অর্থ কি?
উঃ আগা শব্দৰ অৰ্থ হ’ল শ্ৰীযুতৰ সমার্থক সন্মানীয় শব্দ।

(ড) ইৰানে কেতিয়া ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে?
উঃ ১৯৭৯ চনৰ পহিলা এপ্রিলৰ পৰা ইৰানে ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে।

(ঢ) ইৰানৰ ইছলামিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠাতা কোন?
উঃ ইৰানৰ ইছলামিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠাতা হ’ল- ইমাম আয়াতুল্লা খােমেনি।

(ণ) ইৰানৰ কোনটো বিষয়ে লেখকৰ কৌতুহল বৃদ্ধি কৰিছিল?
উ : ইৰানৰ ভূতত্ত্ব বিষয়টোৱে লেখকৰ কৌতুহল বৃদ্ধি কৰিছিল।

(ত) টেহৰানত বিমান বন্দৰ কেইটা?
উ : টেহৰানত বিমান বন্দৰ দুটা।

(থ) ইৰানৰ ৰাজধানীৰ নাম কি?
উঃ ইৰানৰ ৰাজধানীৰ নাম হ’ল টেহৰান।

See also  ইন্টাৰনেটৰ তিতা মিঠা Class 10 দশম শ্ৰেণী অসমীয়া পাঠ ৯

(দ) লেখক থকা টেহৰাণৰ হােটেলখনৰ নাম কি?
উঃ লেখক থকা হােটেলখনৰ নাম হােমা হােটেল।

(ধ) স্লামবার্জাৰ কি?
উ : স্লামবার্জাৰ হ’ল এটা বহুৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানিৰ নাম।

(ন) ইৰাণীসকলে নৱবৰ্ষক কি বলে?
উ : ইৰানীসকলে নৱবৰ্ষক নৰােজ (নতুন দিন) বােলে।

(প) শ্বিৰীন ইবাডি কোন?
উঃ শিৰীন ইবাডি আছিল ইৰানৰ মানৱ অধিকাৰৰ অগ্রণী ৰণুৱা। শ্বিৰীন ইবাডিক ২০০৩ চনত শান্তিৰ ন’বেল বঁটাৰে সম্মানিত কৰা হৈছিল।

(ফ) বেহেষ্ট-ই-জাহৰা কি?
উ : বেহেক্ট-ই-জাহৰা হ’ল-টেহৰানৰ এখন জনপ্রিয় সমাধি স্থল বা কবস্থান।

(ব) চেনি কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল?
উঃ ইৰানৰ কিংবদন্তি মতে সম্রাট জামছেদে চেনি আৱিষ্কাৰ কৰিছিল।

(ভ) লেখক ইৰানলৈ কি দায়িত্ব লৈ গৈছিল ?
উঃ খাৰুৱা তেল অন্বেষণৰ দায়িত্বত লেখক ইৰানলৈ গৈছিল।

(ম) ইৰানৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰটোৰ নাম কি?
উ : ইৰানৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰটোৰ নাম হ’ল- খােমেনি ইণ্টাৰনেশ্যনেল বিমান বন্দৰ।

(য) কেন্দ’ৰ অর্থ কি?
উঃ পাৰ্ছি শব্দ কেন্দৰ অৰ্থ হ’ল চেনি। ইংৰাজী কেন্দি শব্দটো পাছি শব্দ কেন্দৰ পৰা আহিছে যাৰ অৰ্থ হ’ল চেনি।

(ৰ) পাৰস্যৰ এটা কথাই মােক সদায় আকর্ষণ কৰিছিল। লেখকক কি এটা কথাই আকর্ষণ কৰিছিল?
উঃ পাৰস্যৰ এটা কথাই লেখকক সদায় আকর্ষণ কৰিছিল সেয়া হ’ল অসমীয়া ভাষাত ব্যৱহাৰ হােৱা ফার্চী ভাষাৰ শব্দবোেৰ যেনে—কেঁচী, চিচা, চিয়াঁহী, দোৱাত আদি।

প্রঃ ২। জাগ্ৰছ পর্বতমালাৰ বিষয়ে তােমাৰ পাঠ্যপুথিৰ সহায়ত লিখা।
উঃ ইৰানৰ মূখ্য আকর্ষণ হৈছে জাগ্ৰছ পর্বতমালা যেতিয়া আৰৱ ফলক আৰু ইউৰেছিয়া ফলকৰ সংঘাতৰ সৃষ্টি হৈছিল তাৰ ফলত সাগৰৰ বুকুৰ পৰা জাগ্ৰছ পর্বতমালাৰ সৃষ্টি হৈছিল। পৃথিৱীৰ সবাতােতকৈ ওখ পর্বত হিমালয় আৰু জাগ্ৰছৰ জন্ম কাহিনী একে। জাগ্ৰছ পর্বতমালাৰ দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত তেল আৰু গেছৰ বিৰাট ভাণ্ডাৰ সঞ্চিত হৈ আছে।

প্রঃ ৩। বেহেক্ট-ই-জাহৰাৰ লগত টেহৰাব্বাসীৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে লিখা।
উঃ বেহেক্ট-ই-জাহৰা টেহৰানৰ এখন জনপ্রিয় সমাধিস্থল। বেহেক্ট-ই-জাহৰাৰ লগত টেহনবাসীৰ এটা এৰাব নােৱাৰা সম্পর্ক আছে। চমু অর্থত টেহৰানবাসীৰ শেষ আশ্রয়স্থল হৈছে এই বেহেক্ট-ই-জাহৰা। টেহৰানৰ সম্ভৱতঃ এইখনেই মুখ্য সমাধিস্থল যিখন কেইবা কিলমিটাৰ দীঘল। হয়তাে এইখনেই একমাত্র সমাধি স্থল যত খােৱা-বােৱাৰ দোকানৰপৰা খেল পথাৰলৈকে সকলােবােৰ আছে।

পাৰস্যত এভুমুকি class 10

প্র : ৪। ইৰানীসকলৰ নৱবর্ষ উৎসৱৰ বিৱৰণ দিয়া।
উ : বসন্তৰ মনােৰম দিনৰ আৰম্ভণিতে ইৰানীসকলেও নৱবর্ষ বা ন’ ৰােজ দুসপ্তাহ জুৰি উদ্যাপন কৰে। বসন্তৰ প্রথম দিনত যেতিয়া সূর্যই বিষুৱ ৰেখা অতিক্রম কৰে তেতিয়া আমাৰ বহাগ বিহুৰ দৰে এওঁলােকেও নতুন কাপােৰ লয়, পিঠা-পনা খায়। উল্লেখযােগ্য যে জোৰাষ্টিয়ান ধর্দা নৈব মল ধ হৈ থকা সময়তে এই উৎসৱৰ বিকাশ ঘটিছিল। সাধাৰণতে এই উৎসৱৰ সময়ত যিকোনাে পাৰ্ছি গৃহত টেবুল বা কার্পেটৰ ওপৰত এখন সুন্দৰ কাপােৰ পাৰি সাতবিধ খাদ্য বস্তু সজোৱা হয়। প্রতিটো বস্তুৰে এটা প্রতীকি অর্থ আছে। যেনেহজে (ঘেঁহু বা দাইল পুনর্জন্মৰ প্ৰতীক) চামানু (ঘেঁহুৰ কঠীয়াৰ পায়স নতুন জীৱনৰ প্ৰতীক) ইত্যাদি। এই সাতবিধ খাদ্যৰ কাষত পৱিত্ৰ কোৰান আৰু হাফেজ কবিতাপুথি ৰাখে। নৈবেদ্যত হােৱা আন কেইবিধমান বস্তু হ’ল মুদ্রা (ধনসম্পত্তি), খৰাহি ভর্তি ৰংকৰ কণী (উৰ্বৰতা বা প্রজনন ক্ষমতা), গােলাপজল (যাদুকৰী চাফাই শক্তি), গাখীৰ ( শিশুৰ পুষ্টিৰ বাবে) ভেটফুল আদি। নৈবেদ্যৰ কাষত এখন আইনা থােৱা হয় আৰু এই আইনাৰ দুয়ােকাষে মমবাতি সজোৱা হয়। পৰিয়ালৰ প্ৰতিটো শিশুৰ বাবে নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে সকলােৱে পৱিত্ৰ কোৰান আৰু হাফেজৰ কবিতা পঢ়ে। এইদৰে যথেষ্ট ধুমধামেৰে পাৰস্যৰ তীৰৰ এই জনজীৱনে নতুন বছৰক আদৰি লয়।

প্র : ৫। তেলৰ বাবে চলােৱা খনন কার্যত ‘মাড়লগিং’ আহিলাসমূহৰ ভূমিকা কি ?
উঃ ভূতত্ত্ববিদৰ বাবে ই এবিধ গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলি। তেলৰ বাবে চলােৱা খনন কার্যত মাড়লগিং’ আহিলাসমূহৰ ভূমিকা গুৰুত্বপূর্ণ। এইবােৰৰ জৰিয়তে লাভ কৰা তথ্যই এখন। তৈলক্ষেত্র আৱিষ্কাৰত আৰু বিপদ নােহােৱাকৈ খনন কার্য চলােৱাত সহায় কৰে।

প্র : ৬। ইৰানৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা।
উ : ইৰান পথিৱীৰ এখন প্রাচীন সভ্য দেশ তথা ইতিহাসৰ ধ্বজাবাহক। প্রত্নতাত্ত্বিক, ঐতিহাসিক, সাংস্কৃতিক আৰু কীৰ্ত্তিস্তম্ভৰ যােগেদি ইৰানৰ প্রাচীন সভ্যতা
আজিও সজীৱ হৈ আছে। প্রায় চাৰি হাজাৰ বছৰৰ আগত ই ৰানলৈ আর্যগােষ্ঠীৰ লােকসকলৰ আগমন ঘটে। খ্রীঃপূঃ ছয় শতিকাৰ পূর্বে ইৰানীয় সম্রাট চাইছে উত্তৰ ইৰানৰ ‘মেডেছ’ সকলক পৰাস্ত কৰি ইৰানবাসীক একগােট কৰিছিল। খীঃপূঃ ৫২৯৩ সম্রাট চাইৰাছৰ মৃত্যু হােৱাত নতুন সম্রাট দৰিয়াছে সাম্রাজ্য বিস্তাৰৰ প্ৰয়াস কৰিছিল। খ্রীঃপূঃ চতুর্থ। শতিকাত গ্রীক সম্রাট আলেকজেণ্ডাৰে চাইৰাছৰ পাছেপলিছ। সাম্রাজ্যৰ পতন ঘটাইছিল। খ্রীষ্টপূর্ব দ্বিতীয় শতিকালৈকে চলা গ্রীক শাসনৰ পাছত র্থিয়ানসকলে ইৰানৰ শাসনভাৰ লৈছিল। সেই সময়ত জোৰাষ্ট্রিয়ান ধর্মই ৰাজধৰ্মৰ স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল। ৩৫০ বছৰ কাল পার্থিয়ানে শাসন কৰাৰ পাছত চাৰিটা শতিকা ছাজানিদসকলে ইৰান শাসন কৰিছিল। তাৰ পাছত আৰৱসকলৰ ইৰানলৈ আগমন ঘটাৰ পাছত ইছলাম ধৰ্মই ইৰানৰ মুখ্য ধৰ্মৰ স্থান পায়। কেইবা শতিকা জুৰি চলা আর শাসনৰ পৰৱৰ্তীকালত বহুতাে বিদেশী শক্তিৰ আক্রমণে ইৰানক বিধ্বস্ত কৰে। ইয়াৰ পাছত ছাফাভিদ বংশৰ শাসন কালত ইৰানে পূর্বৰ খ্যাতি কিছু পৰিমাণে ঘূৰাই পায়। তেওঁৰ দিনত বদলাম ধৰ দিয়া সম্প্রদায়ে ৰাজধৰ্মৰ খিতাপ লভিছিল। পৰৱৰ্তীকালত আফগান সকলৰ আগমণত ছাফাভিদ ৰাজত্বৰ পতন ঘটে। ইৰানৰ শাসকলকৰ ভিতৰত অন্যতম আছিল নাদিৰ শ্বহ। তেওঁ আফগানিস্তান আৰু ভাৰতবর্ষ আক্রমণ কৰিছিল। নাদিৰ শ্বাহৰ পিছত ইৰানৰ দুটা শাসক বংশৰ মাজত সংঘাত হয় আৰু ১৭৯০ খ্রীঃত কাজাব বংশ জয়ী হয়। এই বংশই প্রথম বিশ্বযুদ্ধৰ সময়লৈকে ইৰান শাসন কৰে। প্রথম বিশ্বযুদ্ধৰ পাছত ৰেজাশ্বাহ পাহ্রাভিয়ে ইৰানৰ শাসনভাৰ হাতত ল’লে আৰু তেতিয়াৰেপৰা
আধুনিকীকৰণৰ প্ৰচেষ্টাৰ আৰম্ভ হ’ল। ১৯৭৯ চনৰ বিখ্যাত ধর্মীয় বিপ্লৱৰ ফলস্বৰূপে পহিলা এপ্রিলৰপৰা ইনে ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিলে।

প্রঃ ৭। বুশ্বেৰ চহৰৰ এটা বিৱৰণ দিয়া।।
উঃ বুশ্বেৰ হ’ল ইৰানৰ এখন সৰু তথা ব্যক্ত চহৰ। নগৰ পৰিকল্পনা মতে এই চহৰ গঢ়ি উঠিছে। মূল ৰাস্তাটো চাৰিলেনযুক্ত, মাজত ডিভাইডাৰ। চহৰখন যথেষ্ট চাফ- চিকুন। প্রতিটো ঘৰ দেৱালেৰে ঘেৰা, লগতে প্ৰৱেশদ্বাৰত একোখন মজবুত লােহাৰ গেট। আবাসিক অঞ্চলৰ ঘৰবােৰ দুই বা তিনি মহলীয়া। ৰাস্তা-ঘাটত বৰ বেছি ভিৰ নাই। বুশ্বেৰত এটা বিমান বন্দৰ আছে। এই বন্দৰটো ইৰানৰ এটা সামৰিক ঘাটি বাবে ইয়াৰ গুৰুত্ব বেছি। ইয়াত এটা নিউক্লীয় ৰিয়েকৰ আছে। বুশ্বেৰৰ খেজুৰ বিখ্যাত। পকা খেজুৰৰ পৰা ৰস উলিয়াই পৰঠাকে ধৰি নানা খাদ্য ব্যঞ্জন বনােৱা হয়।

See also  ধৰ ঝাডু় ধৰ ভাই Class 10 Assamese Lesson 14 question Answer

প্রঃ ৮। ইৰানৰ ভূতত্বৰ বিষয়ে লিখা।
উঃ জটিল বিবর্তন অঞ্চলত ইৰান অৱস্থিত। ইয়াৰ ভূতাত্ত্বিক অৱস্থান অতি বৈশিষ্ট্যপূর্ণ। দেশখনৰ ভূগৰ্ভত আৰৱ ফলক আৰু ইউৰেছীয় ফলক ওচৰা-ওচৰিকৈ অৱস্থিত। এই দুই ফলকৰ সংঘাতৰ ফলত ইৰানত সঘনাই ভূমিকম্প হৈ থাকে। ই ৰানৰ ৰাজধানী টেহৰানােনা ভূমিকম্পপীড়িত অঞ্চল। অতীতত আৰব ফলক আৰু ইউৰােপীয় ফলকৰ সংঘাতৰ ফলতে সাগৰৰ বুকুৰ পৰা উঠি আহিছিল জাগ্রছ পর্বত। এই পৰ্বতৰ দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত বিৰাট তেল আৰু গেছৰ ভাণ্ডাৰ সঞ্চিত হৈ আছে। পাৰস্য উপসাগৰীয় অঞ্চলত ডেৰশতকৈও অধিক তৈলক্ষেত্র আছে। এই তৈলক্ষেত্ৰৰ ওপৰত বহুতাে দেশে নির্ভৰ কৰে।

প্রঃ ৯। ইৰানৰ কেইখনমান ঠাইৰ নাম লিখা।
উঃ ইৰানৰ কেইখনমান ঠাই হ’ল— আহৱাজ, চিৰাজ, বুশ্বেৰ, টেহন, টাৱৰিজ, ইছফাহান, কামান, আৰডাবিল, হামদান আদি।

প্রঃ ১০। টেহৰাণৰ বিমান বন্দৰ কেইটা কি কি আৰু কোন কোন স্থানতঅৱস্থিত।
উঃ টেহৰানৰ বিমান বন্দৰ দুটা হ’ল-
(১) মেহৰাবাদ এয়াৰপৰ্ট, এইটো চহৰত অৱস্থিত।
(২) খােমেনি ইন্টাৰনেশ্যনেল এয়াৰপৰ্ট চহৰৰ পৰা দূৰত অৱস্থিত।

প্রঃ ১১। টেহৰানৰ প্ৰাকৃতিক অৱস্থা কেনেকুৱা লিখা।
উ : ইৰানৰ ৰাজধানী টেহৰানৰ প্ৰাকৃতিক মনােৰম দৃশ্যই সকলকে মােহিত কৰে। চহৰখনৰ ওচৰতে থকা ওখ ওখ পর্বতে সূৰ্যৰ পােহৰত অপৰূপ সৌন্দর্যৰে জিলিকি থাকে। টেহনক বহুতে মনােম প্রাকৃতিক দৃশ্যৰ বাবে পেৰিছৰ। লগত তুলনা কৰে। গ্রীষ্মকালৰ দুটা মাহৰ বাহিৰে বাকী। ছােৱাঅইয়াৰ জলবায়ু অতি আৰামদায়ক আৰু সময়ছােৱাত্মই শীতকালত ইয়াত বৰফ পৰে। টেহনক সুন্দৰ জলবায়ু প্রদান কৰিছে এলব্রজ পর্বতশিয়ে। পৰ্বতৰ ওপৰৰ হিমবাহেই হৈছে মহানগৰীখনৰ খােৱা পানীৰ উৎস।

প্রঃ ১২। স্লামবাজাৰ কোম্পানিৰ কার্যালয় ক’ত ক’ত আছে?
উঃ ‘স্লামবার্জাৰ কোম্পানিটো এটা বহুৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানি। এই কোম্পানিটোৰ কার্যালয়বােৰ নাজিৰাৰ পৰা নাইজেৰিয়ালৈকে, দুলীয়াজানৰ পৰা ডুবাইলৈকে, টেহৰানৰ পৰা টেক্সাছলৈকে পৃথিৱীৰ সকলাে তৈলক্ষেত্ৰৰ ওচৰে- পাজৰে আছে। তৈল উদ্যোগৰ সৈতে এই কোম্পানীবােৰ অতি ঘনিষ্ঠভাৱে জড়িত।

প্রঃ ১৩। শ্বিৰীণ ইবাড়ি কোন ? তেওঁৰ সংগ্ৰামৰ বিষয়ে পাঠ্যপুথিৰ সহায়ত লিখা।
উ : শ্বিৰীণ ইবাডি হ’ল নবেল বঁটা বিজয়ী এগৰাকী ইৰানী বিপ্লৱী। ১৯৪৭ চনৰ ২১ জুন তাৰিখে এইগৰাকী মানৱ অধিকাৰ কৰ্মী ইৰানৰ হামাদাত জন্ম হয়। ছাদ্দাম হুছেইন সমর্থিত এটা বিপ্লৱৰ অংশীদাৰ হিচাপে তেওঁ খােমেনিক পদচ্যুত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। যাৰ বাবে তেওঁক শীতল মস্তিষ্কৰে হত্যা কৰা হৈছিল। ইৰানৰ কঠোৰ পন্থীৰ বিৰুদ্ধে শ্বিৰীণ ইবাড়িয়ে যি সংগ্রাম কৰিছিল সি শলাগিবলগীয়া। তেওঁক বিচাৰপতি হােৱাৰ পৰা বঞ্চিত কৰি হিজাব পৰিধান কৰিবলৈ জোৰ দিছিল। তেনে এটা কঠিন পৰিৱেশত মানৱ অধিকাৰৰ বাবে তেওঁ এটা অত্যুৎসাহী পদক্ষেপ লৈছিল। শ্বিৰীণে নিপীড়িত লােকৰ বাবে যুঁজিছিল যত যুৱতীক ধর্ষণ কৰা হৈছিল, শাসন বিৰােধী বুলি যুৱকক শাক্তি দিয়া হৈ ছিল, পতিয়ে পত্নীক বেয়া ব্যৱহাৰ কৰিছিল। বিজয়ৰ মুখ দেখাৰ লগে লগে তেওঁ মানৱ অধিকাৰৰ অগ্রণী ৰণুৱা হিচাপে সমগ্র বিশ্বতে পৰিচিত হৈ পৰিল। সেই সময়তে মানৱ অধিকাৰৰ ক্ষেত্ৰত আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে ২০০৩ চনত তেওঁক নবেল বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হয় । ইৰাণীবাসীয়ে সকলােকে চমকিত কৰি তেওঁক টেহন বিমানবন্দৰত বিপুলভাবে আদৰণি জনাইছিল।

পাৰস্যত এভুমুকি Class 10

(ল) তেলৰ বাবে চলােৱা খনন কার্যত ‘মাড়লিং’ আহিলাসমূহৰ ভূমিকা কি?
উঃ তেলৰ বাবে চলােৱা খনন কার্যত “মাডলিং’আহিলাসমূহৰ ভূমিকা অতি গুৰুত্বপূর্ণ। এইবােৰৰ জৰিয়তে সংগ্রহ কৰা তথ্যই এখন নতুন তৈলক্ষেত্র বা তেলৰ পুং আৱিষ্কাৰ তথা কোনাে বিপদজনক পৰিস্থিতি নােহােৱাকৈ খননকার্য চলােৱাত সহায় কৰে। ভূতত্ববিদসকলৰ বাবে এই আহিলাসমূহ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ মাড়লিং ইউনিটে প্ৰেৰণ কৰা তথ্য পৰীক্ষা কৰিয়ে ভূতত্ববিদসকলে কোনাে স্থানত তেল পাবনে নাপাব আৰু খননকার্যত হ’ব পৰা বিপদ আদি সম্পর্কে সুনিশ্চিত হ’ব পাৰে।

বুশ্বেৰ চহৰৰ এটা বিৱৰণ দিয়া।
উঃ বুশ্বেৰ এখন পাৰস্য উপসাগৰৰ পাৰত অৱস্থিত ইৰাণৰ সৰু চহৰ। সৰু চহৰ হ’লেও কিন্তু বুশ্বেৰৰ ৰাস্তা-ঘাট অতি সুপৰিকল্পিত আৰু যথেষ্ট পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্ন। চহৰৰ ৰাস্তাবােৰ চাৰি শাখাযুক্ত আৰু মাজত ডিভাইডাৰ থকা। বুশ্বেৰৰ নগৰ পৰিকল্পনা সুন্দৰ । প্ৰতিটো ঘৰ সুৰক্ষিতভাৱে ওখ ওখ দেৱালেৰে আৱৰা আৰু আবাসিক অঞ্চলৰ ঘৰবােৰ দুই বা তিনিমহলীয়া। চহৰখনৰ মহিলাসকলৰ সাজ-পােছাকসমূহে আধুনিক আৰু সকলাে মহিলাই তাত বােখা পৰিধান নকৰে। তদুপৰি বুশ্বেত এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বিমানবন্দৰ আছে। যিটো ইৰাণৰ এটা সামৰিক ঘাটি।বুশ্বেৰত এটা নিউক্লীয় বিয়েক্টৰ থকাৰ লগতে এটা পাৰমাণবিক গৱেষণা কেন্দ্রও আছে।

৪। ইৰাণৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা।
উঃ ইৰাণ হ’ল মানৱ সভ্যতাৰ প্রাচীন ইতিহাসৰ ধ্বজাবাহক। প্রত্নতাত্ত্বিক, ঐতিহাসিক, সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য তথা বিৰল কীর্তিস্তম্ভৰ যােগেদি ইৰাণৰ প্রাচীন সভ্যতা আজিও সজীৱ হৈ আছে। প্রায় চাৰি হাজাৰ বছৰ পূর্বে আর্যগােষ্ঠীৰ লােকসকলে ইৰাণলৈ আহিবসবাস কৰিবলৈ লৈছিল। খ্রীষ্টপূর্ব প্রায় ছয় শতিকাৰ পূর্বে বিখ্যাত ৰজা ছাইৰাছে উত্তৰ ইৰাণৰ মেডেছসকলক পৰাস্ত কৰি ইৰাণবাসীক একত্ৰিত কৰিছিল। খ্রীঃপূঃ ৫২৯তে ছাইৰাছৰ মৃত্যুৰ পিছত নতুন ৰজা দৰিয়াছে সাম্রাজ্য প্রসাৰৰ প্ৰয়াস কৰিছিল যদিও পৰৱর্তী কাল (চতুর্থশতিকা)ত আলেকজেণ্ডাৰৰ আগমনত ছাইৰাজৰ পাছেপলিছ সাম্রাজ্যৰ পতন ঘটিছিল। খ্রীঃপূঃ দ্বিতীয় শতিকালৈ ইৰাণত গ্রীকসকলে শাসন কৰাৰ পাছত পার্থিয়ানসকলে ইৰাণৰশাসনভাৰ লাভ কৰিছিল আৰু পার্থিয়ানসকলৰ ৰাজত্বকালত জোৰাষ্ট্রিয়ান ধর্মই ইৰাণৰ ৰাজধর্ম হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল। ৩৫০ বছৰীয়া পার্থিয়ান শাসনৰ পাছত ছাজানিকসকলে চাৰিটা শতিকা ইৰাণত ৰাজত্ব কৰিছিল। ইয়াৰ পাছতে আৰৱসকলৰ ইৰাণলৈ আগমন ঘটে আৰু ইয়াৰ লগে লগে ইৰাণৰ ইতিহাসৰ পৰিৱৰ্তন হ’বলৈ ধৰিছিল।আৰৱসকলে ইৰাণলৈ মুছলিম ধৰ্মৰ আগমন ঘটাইছিল আৰু সময় অতিবাহিত হােৱাৰ লগে লগে ইছলাম ধৰ্মক ইৰাণৰ মুখ্য ধর্ম হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল। কেইবা শতিকাজুৰি চলা আৰৱ শাসনৰ পৰৱর্তী কালত বহুতাে বিদেশী শক্তিৰ আক্ৰমণত ইৰাণ বিধ্বস্ত হৈ পৰিছিল। ছাফাভিদবংশৰ ৰাজত্বকালত ইৰাণে কিছুপৰিমাণে পূর্বৰ খ্যাতিঘূৰাই পাইছিল যদিও পৰৱৰ্তীকালত আফগানসকলৰ আক্ৰমণত ছাফাভিদ শাসনৰ পতন হৈছিল। ইৰাণৰ শাসক নাদিৰ শ্বাহ ভাৰতৰ ইতিহাসৰাে এক উল্লেখযােগ্য চৰিত্ৰ। তেওঁ ভাৰত আক্ৰমণ কৰি এটা বিশাল ৰাজভড়াল লুট কৰি ইৰাণলৈ লৈ গৈছিল যাৰ ফলত তেওঁ পৰৱর্তী তিনি বছৰে দেশবাসীৰ পৰা কোনাে কৰ সংগ্ৰহ কৰা নাছিল। নাদিৰ শ্বাহৰ পিছত ইৰাণৰ শাসনভাৰ কাজাৰ বংশৰ হাতলৈ যায় আৰু তেওঁলোকে প্রথম বিশ্বযুদ্ধলৈ ইৰাণতশাসন কৰিছিল। প্রথম বিশ্বযুদ্ধৰ পিছত ৰেহাম্মাহ পাহাভিয়ে ইৰাণৰ শাসনভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰে পৰা ইৰাণত আধুনিকীকৰণ প্রচেষ্টাই গতিশীলতা লাভ কৰে। ১৯৪১ চনত ছােভিয়েট ৰাছিয়া আৰু ইংলেণ্ড ইৰাণৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ত হস্তক্ষেপৰ ফলত ইৰাণৰ শাসনতন্ত্র শক্তিহীন হৈ পৰে যদিও বিখ্যাত ধর্মীয় বিপ্লৱৰ ফলস্বৰূপে বহু শতিকাজুৰি বিভিন্ন বংশ আৰু বিদেশী শক্তিৰ অধীনত থকা ইণে ১৯৭৯ চনৰ ১ এপ্রিলত ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে।

See also  Class 10 Assamese Grammar অসমীয়া ব্যাকৰণ দশম শ্ৰেণী

Class 10 Assamese Lesson 13 Question Answer

ইৰাণৰ ভূতত্বৰ বিষয়ে লিখা।
উঃ ইৰাণ হ’ল এখন ভূতত্বৰ আৰ্শীবাদপুষ্ট দেশ। ইৰাণৰ পাৰস্য উপসাগৰীয় অঞ্চলত ডেৰশতকৈও অধিক তৈলক্ষেত্র আছে আৰু এই অঞ্চলৰ ওপৰতে বিশ্বৰ বহুতাে দেশ নিৰ্ভৰশীল। ইৰাণৰ ভু-স্তৰত বিভিন্ন যুগৰ বিভিন্ন শিলাত্তৰত তেলআৰু গেছ, পােৱা যায়। ইৰাণৰ পাৰস্য উপসাগৰীয় এলেকাত মধ্যজীৱী মহাকল্পৰ শিলাত্তৰত বৃহৎ পৰিমাণৰ তৈল সম্পদ মজুত আছে বুলি ভূতত্ববিদসকল নিশ্চিত হৈছে।

জাগ্রজ পর্বতমালাৰ বিষয়ে তােমাৰ পাঠ্যপুথিৰ সহায়ত লিখা।
উঃ  জাগ্রজ পর্বতমালা হৈছে ইৰাণৰ এক মুখ্য পর্বতমালা, যি পর্বতমালা আৰৱ প্লেট আৰু ইউৰেছিয়া প্লেট সংঘাতৰ ফলস্বৰূপে সাগৰৰবুকুৰ পৰা জাগ্ৰত হৈউঠিছিল। জাগ্রজ পর্বতমালা আৰু হিমালয় পর্বতমালাৰ জন্ম কাহিনী প্রায় একে। এই পর্বতমালা ইৰাণৰ উত্তৰ-পশ্চিমৰ পৰা দক্ষিণ-পূবলৈ বিয়পি আছে ইয়াৰ সৰ্বোচ্চশৃংগটোৰ উচ্চতা প্রায় ৪,৫০০ মিটাৰ। এই পর্বতমালাৰ দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত এক বিৰাট তেল আৰু গেছৰ ভাণ্ডাৰ সঞ্চিত হৈ আছে।

৭। ইৰাণৰ কেইখনমান ঠাইৰ নাম লিখা।
উঃ ইৰাণৰ কেইখনমান উল্লেখযােগ্য ঠাই হ’ল –বুশ্বেৰ, টেহৰাণ, চিজ, আহবাজ, ইছফাহান, নাটাঞ্জ, মাছাদয়াজ, টাবৰিজ, হামাদান, কামান, আৰডাবিল আদি।
৮। টেহৰাণৰ বিমান বন্দৰকেইটা কি কি আৰু কোন কোন স্থানত।
উঃ টেহৰাণত বিমান বন্দৰ দুটা। বন্দৰ দুটাৰ নাম হ’ল মেহৰাবাদ বিমান বন্দৰ আৰু খােমেনি আন্তর্জাতিক বিমান বন্দৰ। মেহৰাবাদ বিমান বন্দৰটো চহৰৰ মাজত অৱস্থিত হােৱাৰ বিপৰীতে খােমেনি আন্তর্জাতিক বিমান বন্দৰটো চহৰৰ পৰা নিলগত অৱস্থিত।
টেহৰাণৰ প্রাকৃতিক অৱস্থা কেনেকুৱা লিখা।
উঃ ওখ ওখ পর্বতেৰে পৰিৱেষ্টিত টেহৰণ হ’ল এখন অতি সুন্দৰ চহৰ।বহুতে টেহৰাণক এই কাৰণে পেৰিছৰ লগতাে তুলনা কৰে। গ্রীষ্মৰ দুটা মাহৰ বাহিৰেবাকী সময়ছােৱাত টেহৰাণৰ জলবায়ু অতি আৰামদায়ক হৈ থাকে। শীতকালত টেহৰাণত বৰফ পৰে। টেহণক এই সুন্দৰ জলবায়ু প্ৰদান কৰে এলব্রুন পর্বতশিয়ে। মহানগৰখনে প্রাকৃতিকভাৱে পানী লাভ কৰে পৰ্বতৰ হিমবাহৰ পৰা। সুন্দৰ পৰ্বত-পাহাৰেৰে পৰিৱেষ্টিত টেহৰাণ চহৰখন আৰু ইয়াক আবৰি থকা পৰ্বতৰ চুড়াবোেৰ গ্ৰীষ্মত ৰ’দত জিলিকি উঠে আৰু শীতকালত বৰফেৰে আবৃত হৈ থাকে।

১০। “স্লামবার্জাৰ” কোম্পানীটোৰ কার্যালয় ক’ত ক’ত আছে?
উঃ  ‘‘স্লমবার্জাৰ” কোম্পানীটোৰ কার্যালয় নাজিৰাৰ পৰা নাইজেৰিয়ালৈকে, দুলীয়াজানৰ পৰা ডুবাইলৈকে, টেহৰাণৰ পৰা টেক্সাছলৈকে পৃথিৱীৰ সকলাে তৈলক্ষেত্ৰৰ ওচৰে-পাঁজৰে বিস্তৃত হৈ আছে।

 ইৰাণীসকলৰ নৱবর্ষ উৎসৱৰ বিৱৰণ দিয়া।
উঃ বসন্তৰ মনােৰম দিনৰ আৰম্ভণীতে ইৰাণীসকলে তেওঁলােকৰনৱবর্ষ ন’ৰােজ উদযাপন কৰে। দুসপ্তাহজুৰি উদযাপন কৰা এই উৎসৱ আৰম্ভ হয় বসন্তৰ প্রথম দিনটোত যেতিয়া সূর্যই বিযুৱ ৰেখা অতিক্রম কৰে (মাৰ্চ মাহৰ ২০-২২ তাৰিখৰ ভিতৰত)।। এই সময়ত চহৰৰ সকলাে স্কুল কলেজ, হােটেল, চৰকাৰী কার্যালয় আদিত শিবিৰ স্থাপন কৰা হয় যাতে ইৰাণীসকলে ভালদৰে নৱবর্ষ উদযাপন কৰিব পাৰে। এই উৎসরত তেওঁলােকে নতুন কাপােৰ পৰিধান কৰাৰ লগতে বিভিন্ন ধৰণৰ পিঠা-পনা ভােজন কৰে। নৱবৰ্ষৰ এই আনন্দ উৎসৱত ইৰাণীসকলে পৰিৱেশ আৰু নিজকে চাফ-চিকুণকৈ ৰখা, শক্ৰভাৱ দূৰ কৰি বন্ধুত্ব গঢ়া, অগ্নিশিখা প্রজ্জ্বলন কৰা, সীমান্ত, নদী বা সাগৰ অভিমুখে যাত্রা আদি কৰাৰ দৰে শুভ কামসমুহৰ পাতনি মেলে। জোৰাষ্টিয়ান ধর্মইৰাণৰ মুল ধর্ম হৈ থকাৰ সময়তে এই উৎসৱৰ বিকাশ ঘটিছিল। উৎসৱৰ সময়ত যিকোনাে পাৰ্ছি গৃহতে টেবুল বা কার্পেটৰ ওপৰত এখন সুন্দৰ কাপােৰ পাৰি সাতবিধ খাদ্যবস্তু সজোৱা হয় । এই প্রতিটো বস্তুৰে এটা প্রতীক অর্থ আছে। এই সাতবিধ খাদ্যৰ কাষত পবিত্র কোৰাণ আৰু হাফেজৰ কবিতাপুথি ৰাখে আৰু নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে কোৰাণ আৰু হাফেজৰ কবিতা পড়ে। বছৰৰ শেষ বুধবাৰে ৰাজহুৱা স্থানত মেজি জ্বলাই জুইৰ ওপৰেৰে পাৰ হৈ প্রার্থনা কৰে আৰু জুইৰ পােহৰত কাহীবাটি বজায় তথা মানুহৰ ঘৰে ঘৰে গৈ আতিথ্য গ্রহণ কৰে। এইদৰে ইৰাণীসকলে মহা ধুমধামেৰে নৱবৰ্ষক আদৰি লয়।

১২। বেহেক্টই-জাহাৰাৰ লগত টেহৰাণবাসীৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে লিখ।
উঃ বেহেষ্ট-ই-জাহাৰ হ’ল টেহৰাণৰ এক জনপ্রিয় স্থান। দৰাচলতে বেহেক্ট-ই-জাহাৰা হ’ল টেহৰাণৰ মুখ্য সমাধিস্থল। ই কেইবা কিলােমিটাৰজুৰি বিস্তৃত হৈ আছে। টেহণক জানিব অনুভৱ কৰিবলৈ বেহেক্ট-ই জাহাৰা হ’ল উত্তম স্থান, ই টেহৰাণৰ গুণ-গৰিমা সুন্দৰভাৱে প্রতিফলিত কৰে। ইয়াত খােৱা-বােৱাৰ দোকানৰ পৰা খেলপথাৰলৈ সকলাে আছে।

১৩ শ্বিৰীণ ইবাডি কোন? তেওঁৰ সংগ্ৰামৰ বিষয়ে পাঠ্যপুথিৰ সহায়ত লিখা।
উঃ শ্বিৰীণ ইবাডি হ’ল ইৰাণৰ এগৰাকী নােবেল বঁটা বিজয়ী সংগ্রামী নেত্রী। তেওঁক মানৱ অধিকাৰ আৰু গণতন্ত্রৰ বাবে প্ৰদৰ্শন কৰা পুৰুষাৰ্থৰ বাবে নােবেল বঁটা প্রদান কৰা হৈছিল। পেছাত উকীল হােৱা ইবাডি প্রথমাৱস্থাত কঠোৰ বিৰােধিতাৰ সন্মুখীন হৈছিল। তেওঁক বিচাৰপতি হােৱাৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হৈছিল আৰু হিজাব পৰিধান কৰিবলৈ জোৰ দিয়া হৈছিল। তেনে এটা কঠিন পৰিৱেশত তেওঁ এক অত্যুৎসাহী পদক্ষেপ লৈছিল মানৱ অধিকাৰৰ। তেওঁ ধর্ষিতা যুৱতী, শাসনবিৰােধী বুলি শাস্তি দিয়া যুৱক, স্বামীৰ দ্বাৰা উৎপীড়িত স্ত্রী আদিৰ বাবে যুঁজিবলৈ ধৰিছিল আৰু যেতিয়া তেওঁ বিজয়ৰ মুখ দেখিছিল তেতিয়া তেওঁ মানৱ অধিকাৰৰ অগ্রণী ৰণুৱা হিচাপে সমগ্র বিশ্বত পৰিচিত হৈ পৰিছিল।

পাৰস্যত এভুমুকি Class 10

অতিৰিক্ত প্রশ্নোত্তৰ
অতি চমু প্রশ্নোত্তৰ

(ক) মেহদি আৰু ঘাছেমৰ থকা ঠাইখনৰ নাম কি ছিল?
উঃ মেহদি আৰু ঘাছেমৰ থকা ঠাইখনৰ নাম আছিল আহৱাজ।

(খ) ইৰাণৰ পাৰমাণৱিক কার্যসূচীৰ মূল কেন্দ্র কি?
উঃ ইৰাণৰ পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ মূল কেন্দ্ৰ হ’ল উত্তৰ দিশত অৱস্থিত নাটাৰ ভূ-গর্ভত থকা প্রকল্প।

(গ) লেখকৰ সহযােগী ভেংকি থকা টটোৰ নাম কি?
উঃ লেখকৰ সহযােগী ভেংকি থকা স্ত্রটিটোৰ নাম আছিল নুৰ হুছেইন স্ট্রীট।

(ঘ) ইৰাণী মহিলাসকলে মূৰ ঢাকি লােৱা স্কার্ফখনৰ নাম কি?
উঃ ইৰাণী মহিলাসকলে মুৰ ঢাকি লােৱা স্কাখনৰ নাম হ’ল হিজাব।

(ঙ) বুশ্বেৰত লেখকে প্রত্যক্ষ কৰা দানপাত্ৰৰােৰ কাৰ পৃষ্ঠপােষকতাত স্থাপন কৰা হৈছিল।
উঃ লেখকে বুশ্বেত প্রত্যক্ষ কৰা দানপাত্ৰবােৰ চৰকাৰী পৃষ্ঠপােষকতাত স্থাপন কৰা হৈছিল।

(চ) ৰজা ছাইৰাছে কাক পৰাস্ত কৰি ইৰাণবাসীক একত্রিত কৰিছিল?
উঃ ৰজা ছাইৰাছে উত্তৰ ইৰাণৰ মেডেছসকলক পৰাস্ত কৰি ইৰাণবাসীক একত্রিত কৰিছিল।

(ছ) কিমান খ্রীঃ পূর্বত ছাইৰাছৰ মৃত্যু হৈছিল?
উঃ খ্রীষ্টপূর্ব ৫২৯ত ছাইৰাছৰ মৃত্যু হৈছিল।

Leave a Comment