ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ কেনেকৈ লিংক কৰিব?

১৮ বছৰৰ ওপৰৰ সকলো ভাৰতীয়কে এজন ব্যক্তি, এজন ভোটৰ ভিত্তিত নিৰ্বাচনত ভোটদানৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰা হয়। অৱশ্যে কিছুমান সত্তাই এই বিশেষাধিকাৰৰ অপব্যৱহাৰ কৰে আৰু এজন ব্যক্তিৰ নামত একাধিক ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড জাৰি কৰে। এই বিপদ নিৰ্মূলৰ বাবে চৰকাৰে এজন ব্যক্তিৰ ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড (ইপিআইচি নামেৰে জনাজাত)ক তেওঁলোকৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।

আধাৰ কাৰ্ড হৈছে এজন ব্যক্তিক প্ৰদান কৰা একক আইডি যি ব্যক্তিজনৰ গোটেই জীৱন বৈধ। যিহেতু আধাৰ কাৰ্ডত এজন ব্যক্তিৰ বায়’মেট্ৰিক তথ্য যেনে তেওঁলোকৰ ফিংগাৰপ্ৰিণ্ট আৰু আইৰিছ স্কেনৰ প্ৰয়োজন হয়, সেয়েহে এজন ব্যক্তিক মাত্ৰ এটা আধাৰ নম্বৰহে প্ৰদান কৰিব পাৰে।

এইদৰে ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ লিংক কৰাটো এজন ব্যক্তিৰ নামত ভুৱা বা একাধিক ভোটাৰ আইডি কাৰ্ডৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ এক ফলপ্ৰসূ উপায়।

সম্পূৰ্ণ প্ৰক্ৰিয়া – ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ কেনেকৈ লিংক কৰিব?

ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ কেনেকৈ লিংক প্ৰক্ৰিয়াটো Seeding নামেৰে জনাজাত আৰু ইয়াক NVSP পৰ্টেলৰ জৰিয়তে সম্পন্ন কৰা হয়। ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ কেনেকৈ লিংকৰ পদক্ষেপসমূহ একাধিক প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে কৰিব পাৰি, তলত উল্লেখ কৰা ধৰণে:

NVSP পৰ্টেলৰ জৰিয়তে ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ লিংকৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ

NVSP পৰ্টেলৰ জৰিয়তে আপোনাৰ ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড লিংক কৰিবলৈ, অনুগ্ৰহ কৰি তলত উল্লেখ কৰা পদক্ষেপসমূহ অনুসৰণ কৰক:

  • ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ভোটাৰ কাৰ্ডৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট (NVSP) চাওক (তলত দিয়া লিংকত ক্লিক কৰক)
  • আপোনাৰ ৰাজ্য, জিলা আৰু ব্যক্তিগত তথ্য যেনে নাম, জন্ম তাৰিখ আৰু পিতৃৰ নাম লিখক।
  • সবিশেষ পূৰণ কৰাৰ পিছত “Search” বুটামত ক্লিক কৰক।
  • আপুনি প্ৰৱেশ কৰা তথ্য চৰকাৰী ডাটাবেছ তথ্যৰ সৈতে মিলিলে আপোনাৰ বিৱৰণ পৰ্দাত প্ৰদৰ্শিত হ’ব।
  • স্ক্ৰীণৰ বাওঁফালে “Feed Aadhaar No” বিকল্প এটা দেখা যাব। ইয়াত ক্লিক কৰক,
  • তাৰ পিছত এটা পপ-আপ উইণ্ড’ ওলাব য’ত আপুনি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড, আপোনাৰ ভোটাৰ নম্বৰ, আধাৰ নম্বৰ আৰু আপোনাৰ পঞ্জীয়নভুক্ত মোবাইল নম্বৰ/পঞ্জীয়নভুক্ত ইমেইল ঠিকনা অনুসৰি আপোনাৰ নাম লিংক কৰিব লাগিব।
  • তথ্য সঠিকভাৱে প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত, “submit”ত ক্লিক কৰক।
  • আধাৰ আৰু ভোটাৰ লিংক কৰিবলৈ আপোনাৰ আবেদন সফলভাৱে পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে বুলি স্ক্ৰীণত এটা অধিসূচনা ওলাব।

লগতে পঢ়ক:   অৰুণোদয় আঁচনি 2022 : অনলাইন আবেদন কৰক

ম’বাইল SMSৰ জৰিয়তে ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে আধাৰ কেনেকৈ লিংক কৰিব?

আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ডক SMS প্ৰেৰণ কৰি আপোনাৰ ভোটাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰিব, যাৰ সবিশেষ তলত দিয়া হৈছে:

নিম্নলিখিত SMS ফৰ্মেটটো : ECILINK<SPACE><ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড নংৰ সংখ্যা>< SPACE><আধাৰ নং>  ১৬৬ বা ৫১৯৬৯লৈ পঠাওক
উদাহৰণস্বৰূপে, ECILINK ABC1234567 543215678232, য’ত “ABC1234567” হৈছে ভোটাৰ No আৰু “543215678232” হৈছে আধাৰ নম্বৰ।

আপোনাৰ আধাৰ-ভোটাৰ কাৰ্ডৰ লিংকৰ অৱস্থা কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব

ওপৰত উল্লেখ কৰা যিকোনো পদ্ধতিৰ জৰিয়তে আপুনি এবাৰ আপোনাৰ সবিশেষ দাখিল কৰাৰ পিছত আবেদনখন কৰ্তৃপক্ষই প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰিব। আপোনাৰ আবেদনৰ অৱস্থা পৰীক্ষা কৰিবলৈ, আপুনি NVSP অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাব লাগিব আৰু “NVSP পৰ্টেলৰ জৰিয়তে লিংক কৰাৰ অংশত উল্লেখ কৰা ধৰণে তথ্য প্ৰৱেশ কৰিব লাগিব।

প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, অনুৰোধ ইতিমধ্যে পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে আৰু প্ৰক্ৰিয়াৰ অধীনত আছে বুলি আপোনাক জনোৱা এটা অধিসূচনা ওলাব।

ভোটাৰ কাৰ্ড আধাৰ লিংকৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক

Voter Id Aadhar Link Click Here
Search Name Click Here
Check Status  Click Here
NVSP Portal Click Here
ECI official Website Click Here

Leave a Comment