SCERT Assam D.El.Ed. Admission 2023 – অসমৰ ডি.এল.এড. নামভৰ্তি

SCERT Assam D.El.Ed. Admission 2023; ৰাজ্যিক শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্ৰশিক্ষণ পৰিষদ (State Council of Educational Research and Training (SCERT), অসমে প্ৰাথমিক শিক্ষা 2- বছৰীয়া ডিপ্লোমা (2 – Year Diploma in Elementary Education D.El.Ed.) অধিৱেশন 2023-2026-ৰ নামভৰ্তিৰ বাবে চৰকাৰী অধিসূচনা প্ৰকাশ কৰিব। আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে এই পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তিৰ বাবে ইয়াত অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে।

পাঠ্যক্ৰম 2023-2026 শিক্ষাবৰ্ষৰ বাবে ৰাজ্যখনৰ NCTE স্বীকৃত শিক্ষক শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানসমূহত (DIET/ CTE/ Normal School/ BTC/ Pvt. TEls) অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব।

SCERT Assam D.El.Ed. Admission 2023 – Details

পাঠ্যক্ৰমDiploma in Elementary Education
পৰিচালনা সংস্থাৰাজ্যিক শিক্ষা গৱেষণা প্ৰশিক্ষণ পৰিষদ অসম (এছচিইআৰটি)
বাছনি প্ৰক্ৰিয়াপ্ৰৱেশ পৰীক্ষা নম্বৰৰ আধাৰত
শিক্ষাবৰ্ষ2023-2026
নামভৰ্তিৰ স্থিতিএতিয়াও উপলব্ধ নহয়
নামভৰ্তিৰ তাৰিখমে 2023
অফিচিয়েল ৱেবছাইটwww.scertassam.co.in

Eligibility Criteria for D.El.Ed Admission 2023

আৱাসী: অসমৰ স্থায়ী বাসিন্দা প্ৰাৰ্থীসকলে কেৱল এই পাঠ্যক্ৰমৰ বাবেহে আবেদন কৰিব পাৰে।

শিক্ষাগত অৰ্হতা: আবেদনকাৰীয়ে অতিৰিক্ত বৈকল্পিক নম্বৰৰ বাহিৰে মুঠ 50% নম্বৰৰ সৈতে স্বীকৃত বোৰ্ড/পৰিষদৰ পৰা উচ্চতৰ মাধ্যমিক বা ইয়াৰ সমতুল্য পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব। অনুসূচীত জাতি/জনজাতি  শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে মুঠ 5% নম্বৰ শিথিল কৰা হ’ব।

বয়সৰ সীমা: আবেদনকাৰী 1 জুলাই, 2023 তাৰিখলৈ 18 বছৰৰ কম হ’ব নালাগিব আৰু 34 বছৰতকৈ অধিক নহ’ব লাগিব। অনুসূচীত জাতি, অনুসূচীত জনজাতি শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে 2 বছৰৰ বাবে শিথিলতা থাকিব।

আৱেদন মাচুল: প্ৰাৰ্থীসকলে অনলাইনৰ জৰিয়তে সকলো শ্ৰেণীৰ বাবে আবেদন মাচুল হিচাপে 400.00 টকা (কেৱল চাৰিশ টকা) পৰিশোধ কৰিব লাগিব। ইণ্টাৰনেট বেঙ্কিং/ ক্ৰেডিট কাৰ্ড/ ডেবিট কাৰ্ড/ ৱালেটৰ জৰিয়তে মাচুল পৰিশোধ কৰিব পাৰি।

লগতে পঢ়ক:   HSLC Exam Routine 2023 – SEBA দশম শ্ৰেণী পৰীক্ষাৰ ৰুটিন

বাছনি প্ৰক্ৰিয়া: প্ৰাথমিক শিক্ষাত 2- বছৰীয়া ডিপ্লোমা (ডি.এল.এড.) নামভৰ্তিৰ বাবে অসমৰ স্থায়ী বাসিন্দা প্ৰাৰ্থীসকলে প্ৰাক প্ৰৱেশ পৰীক্ষা -2023-ত অৱতীৰণ হ’ব লাগিব।

এডমিট কাৰ্ড: প্ৰাৰ্থীসকলে অনলাইন আবেদন দাখিলৰ সময়ত সৃষ্টি হোৱা তেওঁৰ আবেদন নম্বৰ আৰু জন্মতাৰিখ প্ৰবিষ্ট কৰি 21 জুন, 2023 তাৰিখৰ পৰা https://www.scertassam.co.in/ ৱেবছাইটৰ পৰা তেওঁৰ এডমিট কাৰ্ড ডাউনলোড কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

পৰীক্ষাৰ স্থান : প্ৰাক প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ স্থান হ’ব এখন জিলাৰ ডায়েট। অৱশ্যে, প্ৰাক প্ৰৱেশ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত হ’ব পৰা প্ৰাৰ্থীৰ সংখ্যাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ওচৰৰ টিইআই/স্কুল/কলেজ আদিত। প্ৰাক প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ স্থান প্ৰাৰ্থীসকলৰ এডমিট কাৰ্ডত সূচিত কৰা হ’ব

How to Apply SCERT Assam D.El.Ed Admission 2023

SCERT Assam 2 Year Diploma in Elementary Education (D.El.Ed.) SCERT অসমৰ 2 বছৰীয়া ডিপ্লোমাৰ বাবে নাম ভৰ্তি কৰিব বিচৰা প্ৰাৰ্থীসকল। 2023-2026 অধিৱেশনৰ পাঠ্যক্ৰম মে 2023 তাৰিখৰ পৰা অফিচিয়েল ৱেবছাইট https://www.scertassam.co.in/ দৰ্শন কৰি অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে

Important Date of SCERT D.EL.ED Admission 2023

অনলাইন আবেদন দাখিল কৰাৰ আৰম্ভণি তাৰিখমে 2023
অনলাইন আবেদন দাখিলৰ অন্তিম তাৰিখ27 মে 2023
পৰীক্ষাৰ বাবে এডমিট কাৰ্ড মুকলি21 জুন 2023
পৰীক্ষাৰ তাৰিখ27 জুন 2023
    অফিচিয়েল অধিসূচনাইয়াত ক্লিক কৰক।
    অনলাইন আবেদন কৰকপ্ৰকাশ কৰা হোৱা নাই
    সকলো বিৱৰণ পৰীক্ষা কৰকClick Here

    Also Read: AHSEC 2nd Year Syllabus

    :

    Leave a Comment