OBC Scholarship Assam 2022-23 – অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া

অসম চৰকাৰে অসমত অ’বিচি শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে OBC Scholarship 2022-23 অনলাইন পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া মুকলি কৰিছে। OBC Scholarshipৰ মূল লক্ষ্য হৈছে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ উচ্চ শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰা। অ’বিচি মেধা বৃত্তিৰ প্ৰতি আগ্ৰহী শিক্ষাৰ্থীসকলে অনলাইন আবেদন কৰাৰ আগতে OBC Scholarship Assam 2022-23 ৰ  আনুষ্ঠানিক অধিসূচনা পঢ়িব লাগিব। অনলাইন আবেদন কৰাৰ যোগ্যতাৰ চৰ্ত আৰু সম্পূৰ্ণ প্ৰক্ৰিয়া, আৱেদনৰ লিংক তলত দিয়া হৈছে।

OBC Scholarship Assam 2022-23

OBC Scholarship হৈছে ভাৰত চৰকাৰে আগবঢ়োৱা এক কাৰ্যকৰী শৈক্ষিক বৃত্তি। এই বৃত্তি আঁচনিত, চৰকাৰে অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণীৰ (অ’বিচি) যোগ্য শিক্ষাৰ্থীৰ পৰা আৱেদন আমন্ত্ৰণ কৰে।  এই আঁচনিৰ বাবে, ভাৰতৰ অফিচিয়েল স্ক’লাৰশ্বিপ পৰ্টেলৰ জৰিয়তে আৱেদন গ্ৰহণ কৰা হয়। এই বৃত্তিত দুটা শ্ৰেণী আছে, এটা হৈছে প্ৰাক-মেট্ৰিক (OBC Pre Matric Scholarship) আৰু আনটো হৈছে মেট্ৰিকৰ পিছত (OBC Post Matric Scholarship)। প্ৰাক-মেট্ৰিক (Pre Matric) বৃত্তিত, দশম বা তলৰ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকল যোগ্য। আনহাতে, কেৱল দশম শ্ৰেণী উত্তীৰ্ণ হোৱা আৰু অধিক অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলহে মেট্ৰিক-পৰৱৰ্তী (Post Matric) শ্ৰেণীত যোগ্য।

OBC Scholarship Assam – Eligibility (যোগ্যতাৰ চৰ্ত)

এই অ’বিচি বৃত্তি আঁচনিত, (OBC Scholarship) দুটা প্ৰকাৰৰ শ্ৰেণী তেওঁলোকৰ আৱেদন দাখিল কৰিবলৈ যোগ্য। এই দুটা শ্ৰেণী হৈছে প্ৰাক-মেট্ৰিক আৰু পোষ্ট-মেট্ৰিক। দুয়োটা শ্ৰেণীৰ বাবে, যোগ্যতাৰ চৰ্ত পৃথক। শ্ৰেণী অনুসৰি যোগ্যতাৰ চৰ্তৰ বিৱৰণ নিম্নলিখিত ধৰণৰ।

প্ৰাক-মেট্ৰিক বৃত্তি (Pre-Matric Scholarship) : দশম বা তলৰ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকল এই শ্ৰেণীৰ অধীনলৈ আহিব। অৰ্থাৎ, প্ৰথম শ্ৰেণীৰ পৰা দশম শ্ৰেণীলৈ অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰাক-মেট্ৰিক বৃত্তি শ্ৰেণীৰ অধীনত তেওঁলোকৰ আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব।

মেট্ৰিকৰ পিছত বৃত্তি (Post-Matric Scholarship): একাদশ বা তাতকৈ অধিক অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলে মেট্ৰিক বৃত্তি ৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আবেদন কৰিব লাগিব। অৰ্থাৎ, উচ্চতৰ মাধ্যমিক, স্নাতক, স্নাতকোত্তৰ আদিত অধ্যয়ন কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলে এই শ্ৰেণীৰ অধীনত আবেদন কৰিব লাগিব।

লগতে পঢ়ক:   Ishan Uday Scholarship Assam 2022-23 – অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া

টোকা: কেৱল অ’বিচি প্ৰমাণপত্ৰ থকা শিক্ষাৰ্থীসকলহে এই বৃত্তি আঁচনিৰ বাবে যোগ্য। বৈধ জাতিৰ প্ৰমাণপত্ৰ অবিহনে, আবেদনখন নাকচ কৰা হ’ব।

Required Documents for OBC Scholarship  (প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ)

OBC Scholarship Assam আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে আগবাঢ়ি যোৱাৰ আগতে শিক্ষাৰ্থীসকলে নিম্নলিখিত নথিপত্ৰবোৰ (Documents) প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। আৱেদন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ নিম্নলিখিত নথিপত্ৰবোৰ বাধ্যতামূলক।

1 বেঙ্ক পাছবুক
2 কাষ্ট প্ৰমাণপত্ৰ (অবিচি)
3 উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ
4 আধাৰ কাৰ্ড/ বনাফাইড প্ৰমাণপত্ৰ

টোকা: যিসকল শিক্ষাৰ্থীৰ আধাৰ কাৰ্ড নাই তেওঁলোকে বনাফাইড প্ৰমাণপত্ৰ (Bonafide certificate) প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। আপুনি NSP বৃত্তিৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰাৰ পিছত স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বনাফাইড প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰা হ’ব। শিক্ষাৰ্থীসকলে সেই প্ৰণালীটো সৃষ্টি কৰা ফৰ্মেটটো ডাউনলোড কৰিব লাগিব আৰু ইয়াক তেওঁলোকৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ মুৰব্বীৰ দ্বাৰা স্বাক্ষৰ কৰিব লাগিব। লগতে, প্ৰতিষ্ঠানটোৰ মুৰব্বীয়ে স্বাক্ষৰ কৰাৰ আগতে আপুনি সেই প্ৰমাণপত্ৰ বিন্যাসত পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো এখন সংলগ্ন কৰিব লাগিব পাৰে।

How to Apply for OBC Scholarship Assam? (কেনেদৰে আবেদন কৰিব)

OBC Scholarship Assam online apply বাবে যোগ্য শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি পৰ্টেলৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত (NSP Scholarship Portal) তেওঁলোকৰ অনলাইন আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব। আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ সহজতাৰ বাবে, আমি এই বৃত্তিৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ অনুসৰণ কৰিবলগা পদক্ষেপবোৰৰ এখন তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছোঁ। শিক্ষাৰ্থীসকলে আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে আগবাঢ়ি যোৱাৰ আগতে নিম্নলিখিত পদক্ষেপবোৰ চাব পাৰে।

  • তললৈ স্ক্ৰ’ল কৰক, গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংকৰ শাখা পৰীক্ষা কৰক।
  • অনলাইন এপ্লিকেচন লিংকত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, আপোনাৰ ব্ৰাউজাৰৰ নতুন টেবত এটা অফিচিয়েল ৱেব পৰ্টেল লোড হ’ব।
  • সেই পৰ্টেলত, আপুনি নিজকে পঞ্জীয়ন কৰাৰ বিকল্প পাব।
  • মন কৰিব যে যদি আপুনি আপোনাৰ বৃত্তি নৱীকৰণ কৰি আছে তেন্তে আপুনি পুনৰ পঞ্জীয়ন কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।
  • পঞ্জীয়নৰ পিছত, আপুনি আপোনাৰ সকলো সোধা বিৱৰণ প্ৰদান কৰিব লাগিব।
  • তাৰ পিছত আপোনাৰ ষ্টুডেণ্ট এপ্লিকেচন আইডি থকা পৃষ্ঠা এটা প্ৰদৰ্শিত হ’ব, অনুগ্ৰহ কৰি ভৱিষ্যতে ব্যৱহাৰৰ বাবে সেই আইডিটো মনত ৰাখিব আৰু অব্যাহত বুটামত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, লগইন প্ৰপত্ৰ এখন লোড হ’ব। সেই প্ৰপত্ৰত, আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰী আইডি, পাছৱৰ্ড (আপোনাৰ পঞ্জীভুক্ত ম’বাইল নম্বৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল) প্ৰবিষ্ট কৰক, কেপচা প্ৰমাণিত কৰক আৰু কমলা ৰঙৰ লগইন বুটামত ক্লিক কৰক।
  • সফল লগইনৰ পিছত, আপুনি এটা প্ৰপত্ৰ পাব। য’ত আপুনি আপোনাৰ পঞ্জীয়নৰ বিৱৰণ, শৈক্ষিক বিৱৰণ আৰু মৌলিক বিৱৰণ পূৰণ কৰিব লাগিব।
  • সেই বিৱৰণবোৰ পূৰণ কৰাৰ পিছত, Save and Continue বুটামত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, আপুনি যোগাযোগৰ বিৱৰণ, আঁচনিৰ বিৱৰণ (প্ৰাক-মেট্ৰিক বা মেট্ৰিক ৰ পিছত অ’বিচি বৃত্তি) পূৰণ কৰিব লাগিব আৰু নথিপত্ৰ আপলোড কৰিব লাগিব।
  • তাৰ পিছত, সেউজীয়া ৰঙৰ ফাইনেল চাবমিট বুটামত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, আপোনাৰ সকলো পূৰণ কৰা বিৱৰণৰ সৈতে এটা পৃষ্ঠা ওলাব। দাখিল কৰা আবেদনৰ প্ৰতিলিপি এটা ল’বলৈ প্ৰিণ্ট বুটামত ক্লিক কৰক।
  • তাৰ পিছত, আপোনাৰ প্ৰতিষ্ঠান বা মহাবিদ্যালয়লৈ যাওঁক আৰু আপোনাৰ প্ৰতিষ্ঠান বা মহাবিদ্যালয়ে দাবী কৰা সকলো প্ৰাসঙ্গিক নথিপত্ৰৰ সৈতে মুদ্ৰিত আবেদন স্বীকৃতি প্ৰতিলিপি দাখিল কৰক। এইটো কেৱল অবিচি বৃত্তি আবেদনৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰক্ৰিয়া।
লগতে পঢ়ক:   NMMS Scholarship Assam 2022-23 – ৰাষ্ট্ৰীয় মেধা বৃত্তি পৰীক্ষা

OBC Scholarship Assam 2022-23 – Important Dates (গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ)

আবেদন আৰম্ভ কৰাৰ তাৰিখ 15 ছেপ্টেম্বৰ 2022
আবেদন অন্তিম তাৰিখ 15 নৱেম্বৰ 2022
ত্ৰুটিপূৰ্ণ প্ৰমাণীকৰণ 15 ডিচেম্বৰ 2022
প্ৰতিষ্ঠান স্তৰ প্ৰমাণীকৰণ 15 ডিচেম্বৰ 2022

OBC Scholarship Assam 2022-23 – Important Links (গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক)

এপ্লিকেচন লিংক (পঞ্জীয়ন) ইয়াত ক্লিক কৰক
এপ্লিকেচন লিংক (লগইন) ইয়াত ক্লিক কৰক
বৃত্তি নৱীকৰণ লিংকইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল অধিসূচনা ডাউনলোড কৰক ইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল ৱেবছাইট ইয়াত ক্লিক কৰক

প্ৰঃ OBC Scholarship ৰ অনলাইন আবেদন কেতিয়াৰ পৰা আৰম্ভ হব?

উঃ ১৫ ছেপ্টেম্বৰ ২০২২ তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভণি হৈছে।

প্ৰঃ OBC Scholarship ৰ অন্তিম তাৰিখ কি?

উঃ ১৫ নৱেম্বৰ ২০২২

প্ৰঃ কোন সকল ছাত্ৰ ছাত্ৰীয়ে OBC Scholarship ৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে?

উঃ OBC প্ৰমাণ পত্ৰ থকা প্ৰথম শ্ৰেণীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি উচ্চ শিক্ষালৈ অধ্যয়ন কৰি থকা সকলো ছাত্ৰ ছাত্ৰীয়েই OBC Scholarship ৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব।

Leave a Comment