Ishan Uday Scholarship Assam 2022-23 – অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া

Ishan Uday Scholarship Assam 2022-23: মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগে প্ৰতি বছৰে উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপ আঁচনি (Ishan Uday Scholarship 2022-23) পৰিচালনা কৰে। শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় স্কুলাশ্বিপ পৰ্টেলৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত অনলাইনত ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপৰ উদ্দেশ্য হৈছে উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰ কৰা আৰু উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক উৎসাহিত কৰা।

Ishan Uday Scholarship Assam 2022-23

MHRD আৰু UGC-ৰ লক্ষ্য হৈছে ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰম অনুসৰণ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলক প্ৰতি বছৰে প্ৰায় 10,000 স্কুলাশ্বিপ প্ৰদান কৰা। পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে প্ৰাৰ্থীসকলে মাহিলী 7,800 টকাৰ বিত্তীয় সাহায্য লাভ কৰে। অনুসূচী, যোগ্যতাৰ চৰ্ত, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, বাছনিৰ চৰ্ত আৰু অধিক Ishan Uday Scholarship Assam 2022-23 – অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া বাবে এই প্ৰবন্ধটো পঢ়ক।

Ishan Uday Scholarship Assam 2022-23 –  অৱলোকন

স্কুলাশ্বিপৰ নাম:  ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপ

পৰিচালনা সংস্থা:  মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগ

উদ্দেশ্য: উচ্চ অধ্যয়নৰ বাবে সমান সুযোগ প্ৰদান কৰা আৰু উত্তৰ-পূব অঞ্চলত জিইআৰ উন্নত কৰাৰ উদ্দেশ্য

বিত্তীয় সাহায্য:  প্ৰতি মাহে 7,800 টকালৈকে

আবেদন প্ৰক্ৰিয়া: অনলাইন  ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি পৰ্টেলৰ জৰিয়তে

অফিচিয়েল ৱেবছাইট:  scholarships.gov.in

Ishan Uday Scholarship  Assam 2022-23 – গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ

তলৰ তালিকাখনত ঈশান উদয় বৃত্তি আঁচনিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখবোৰ উল্লেখ কৰা হৈছে

অনলাইন প্ৰপত্ৰ মুকলি কৰা তাৰিখ২০ জুলাই ২০২২
অনলাইন আবেদন কৰাৰ অন্তিম তাৰিখ31 অক্টোবৰ 2022
অনলাইন আবেদন লিংকতললৈ দিয়া হৈছে

Ishan Uday Scholarship 2022-23 – যোগ্যতাৰ চৰ্ত

প্ৰাৰ্থীসকলে ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপ আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰাৰ আগতে যোগ্যতাৰ চৰ্ত পূৰণ কৰিব লাগিব। অযোগ্য আবেদনকাৰীসকলে বাছনি প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছৰ পৰ্যায়ত প্ৰত্যাখ্যানৰ সন্মুখীন হয়। তলৰ স্থানত ঈশান উদয় বৃত্তি আঁচনিৰ বাবে যোগ্যতাৰ চৰ্ত উল্লেখ কৰা হৈছে।

আৱাসী: আঁচনিখনৰ বাবে আকাংক্ষিত প্ৰাৰ্থীসকল উত্তৰ-পূব অঞ্চলত বাস কৰিব লাগিব যেনে – অসম, অৰুণাচল প্ৰদেশ, মণিপুৰ, মিজোৰাম, নাগালেণ্ড আৰু ত্ৰিপুৰা

লিংগ – পুৰুষ, মহিলা বা ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীসকল বৃত্তি আঁচনিৰ অধীনত যোগ্য।

পাৰিবাৰিক উপাৰ্জন – প্ৰাৰ্থীৰ বাৰ্ষিক পাৰিবাৰিক উপাৰ্জন সকলো উৎসৰ পৰা 4,50,000 টকাৰ অধিক হ’ব নালাগে

শিক্ষাগত অৰ্হতা – প্ৰাৰ্থীয়ে আবেদনৰ আগৰ বছৰত দ্বাদশ শ্ৰেণী উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিব।

লগতে পঢ়ক:   OBC Scholarship Assam 2022-23 – অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া

অতিৰিক্ত চৰ্ত – প্ৰাৰ্থীসকলে নিম্নলিখিত যিকোনো এটাত পেছাদাৰী/কাৰিকৰী/পেৰামেডিকেল/চিকিৎসা পাঠ্যক্ৰমৰ ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰথম বছৰত AISHE কোডৰ সৈতে প্ৰতিষ্ঠান/বিশ্ববিদ্যালয়/ মহাবিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰিব লাগিব।

How To Apply Ishan Uday Scholarship 2022-23 – কেনেকৈ আবেদন কৰিব?

Ishan Uday Scholarship Assam online apply বাবে যোগ্য শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি পৰ্টেলৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত (NSP Scholarship Portal) তেওঁলোকৰ অনলাইন আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব। আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ সহজতাৰ বাবে, আমি এই বৃত্তিৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ অনুসৰণ কৰিবলগা পদক্ষেপবোৰৰ এখন তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছোঁ। শিক্ষাৰ্থীসকলে আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে আগবাঢ়ি যোৱাৰ আগতে নিম্নলিখিত পদক্ষেপবোৰ চাব পাৰে।

  • তললৈ স্ক্ৰ’ল কৰক, গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংকৰ শাখা পৰীক্ষা কৰক।
  • অনলাইন এপ্লিকেচন লিংকত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, আপোনাৰ ব্ৰাউজাৰৰ নতুন টেবত এটা অফিচিয়েল ৱেব পৰ্টেল লোড হ’ব।
  • সেই পৰ্টেলত, আপুনি নিজকে পঞ্জীয়ন কৰাৰ বিকল্প পাব।
  • মন কৰিব যে যদি আপুনি আপোনাৰ বৃত্তি নৱীকৰণ কৰি আছে তেন্তে আপুনি পুনৰ পঞ্জীয়ন কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।
  • পঞ্জীয়নৰ পিছত, আপুনি আপোনাৰ সকলো সোধা বিৱৰণ প্ৰদান কৰিব লাগিব।
  • তাৰ পিছত আপোনাৰ ষ্টুডেণ্ট এপ্লিকেচন আইডি থকা পৃষ্ঠা এটা প্ৰদৰ্শিত হ’ব, অনুগ্ৰহ কৰি ভৱিষ্যতে ব্যৱহাৰৰ বাবে সেই আইডিটো মনত ৰাখিব আৰু অব্যাহত বুটামত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, লগইন প্ৰপত্ৰ এখন লোড হ’ব। সেই প্ৰপত্ৰত, আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰী আইডি, পাছৱৰ্ড (আপোনাৰ পঞ্জীভুক্ত ম’বাইল নম্বৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল) প্ৰবিষ্ট কৰক, কেপচা প্ৰমাণিত কৰক আৰু কমলা ৰঙৰ লগইন বুটামত ক্লিক কৰক।
  • সফল লগইনৰ পিছত, আপুনি এটা প্ৰপত্ৰ পাব। য’ত আপুনি আপোনাৰ পঞ্জীয়নৰ বিৱৰণ, শৈক্ষিক বিৱৰণ আৰু মৌলিক বিৱৰণ পূৰণ কৰিব লাগিব।
  • সেই বিৱৰণবোৰ পূৰণ কৰাৰ পিছত, Save and Continue বুটামত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, আপুনি যোগাযোগৰ বিৱৰণ, আঁচনিৰ বিৱৰণ (প্ৰাক-মেট্ৰিক বা মেট্ৰিক ৰ পিছত অ’বিচি বৃত্তি) পূৰণ কৰিব লাগিব আৰু নথিপত্ৰ আপলোড কৰিব লাগিব।
  • তাৰ পিছত, সেউজীয়া ৰঙৰ ফাইনেল চাবমিট বুটামত ক্লিক কৰক।
  • এতিয়া, আপোনাৰ সকলো পূৰণ কৰা বিৱৰণৰ সৈতে এটা পৃষ্ঠা ওলাব। দাখিল কৰা আবেদনৰ প্ৰতিলিপি এটা ল’বলৈ প্ৰিণ্ট বুটামত ক্লিক কৰক।
  • তাৰ পিছত, আপোনাৰ প্ৰতিষ্ঠান বা মহাবিদ্যালয়লৈ যাওঁক আৰু আপোনাৰ প্ৰতিষ্ঠান বা মহাবিদ্যালয়ে দাবী কৰা সকলো প্ৰাসঙ্গিক নথিপত্ৰৰ সৈতে মুদ্ৰিত আবেদন স্বীকৃতি প্ৰতিলিপি দাখিল কৰক। এইটো কেৱল ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপ আবেদনৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰক্ৰিয়া।
লগতে পঢ়ক:   NMMS Scholarship Assam 2022-23 – ৰাষ্ট্ৰীয় মেধা বৃত্তি পৰীক্ষা

Required Documents for Ishan Uday Scholarship – নথিপত্ৰ প্ৰয়োজন

প্ৰাৰ্থীসকলে ঈশান উদয় বৃত্তি কাৰ্যসূচীৰ বাবে আবেদন কৰোঁতে কিছুমান নথিপত্ৰৰ প্ৰতিলিপিৰ প্ৰয়োজন হ’ব। এই নথিপত্ৰবোৰে আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত বিৱৰণ পূৰণ কৰাত সহায় কৰে। তলৰ স্থানত ঈশান উদয় বৃত্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ তালিকা উল্লেখ কৰা হৈছে।

– শিক্ষাৰ্থীৰ শৈক্ষিক নথিপত্ৰ
– বেঙ্ক শাখাৰ শিক্ষাৰ্থীৰ বেঙ্ক একাউণ্ট নম্বৰ আৰু আই.এফ.এছ.চি. কোড
– আধাৰ কাৰ্ড
– যদি আধাৰ উপলব্ধ নহয়, তেন্তে বিদ্যালয়/প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা বনাফাইড শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰমাণপত্ৰ
– আধাৰ নামভৰ্তি আইডি বা বেঙ্ক পাছবুকৰ স্কেন কৰা প্ৰতিলিপি
– যদি বিদ্যালয়/ প্ৰতিষ্ঠান আবেদনকাৰীৰ বাসস্থানৰ অৱস্থাতকৈ পৃথক হয়, তেন্তে বিদ্যালয়/ প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা বনাফাইড শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰমাণপত্ৰ
– সক্ষম কৰ্তৃপক্ষই জাৰী কৰা বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ
– সক্ষম কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা বাসস্থানৰ প্ৰমাণপত্ৰ

Important Link of Ishan Uday Scholarship

এপ্লিকেচন লিংক (পঞ্জীয়ন) ইয়াত ক্লিক কৰক
এপ্লিকেচন লিংক (লগইন) ইয়াত ক্লিক কৰক
বৃত্তি নৱীকৰণ লিংকইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল অধিসূচনা ডাউনলোড কৰক ইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল ৱেবছাইট ইয়াত ক্লিক কৰক

Selection Process of Ishan Uday Scholarship – বাছনি প্ৰক্ৰিয়া

বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগে NR প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে Ishan Uday Scholarship আঁচনিৰ অধীনত প্ৰতি বছৰে মুঠ 10,000 বৃত্তি আগবঢ়াব। ইউজিচিয়ে আবেদন পত্ৰত পূৰণ কৰা বিৱৰণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আৰু সেইটো পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত প্ৰাৰ্থীসকলক সংক্ষিপ্ত তালিকাভুক্ত কৰিব। উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ প্ৰতিখন ৰাজ্যই ২০১১ চনৰ লোকপিয়ল অনুসৰি জনসংখ্যাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি স্কুলাশ্বিপ লাভ কৰিব। যদি যোগ্য প্ৰাৰ্থীৰ অনুপলব্ধতাৰ বাবে কোনো নিৰ্দিষ্ট ৰাজ্যৰ স্লট খালী থাকে, তেন্তে উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ আন ৰাজ্যবোৰৰ মাজত ভৰ্তি নোহোৱা স্লটবোৰ সমানভাৱে বিতৰণ কৰা হ’ব।

UGC প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ স্থানান্তৰ (ডিবিটি) মোডৰ জৰিয়তে প্ৰাৰ্থীসকলক স্কুলাশ্বিপ পৰিমাণ বিতৰণ কৰিব। স্কুলাশ্বিপ বিতৰণৰ প্ৰক্ৰিয়াটো PFMS জৰিয়তে সম্পূৰ্ণ কৰা হ’ব।

Amount of Ishan Uday Scholarship Assam – বৃত্তিৰ পৰিমাণ

UGC ঈশান উদয় আঁচনিৰ অধীনত মুঠ 10,000 বৃত্তি বঁটা প্ৰদান কৰিব। যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ পাঠ্যক্ৰমৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিত্তীয় সাহায্য লাভ কৰে। UGCয়ে ডিবিটি মোডত বৃত্তি বঁটা হিতাধিকাৰীসকলৰ বেংক একাউণ্টত বিতৰণ কৰিব। প্ৰাৰ্থীসকলে ঈশান উদয় বৃত্তি বঁটাৰ বাবে তলৰ স্থান পৰীক্ষা কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক:   NMMS Scholarship Assam 2022-23 – ৰাষ্ট্ৰীয় মেধা বৃত্তি পৰীক্ষা

–সাধাৰণ ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰম অনুসৰণ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে প্ৰতি মাহে 5,400 টকাৰ বৃত্তিৰ পৰিমাণ লাভ কৰিব।

– কাৰিকৰী/চিকিৎসা/ পেৰামেডিকেল/পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰম অনুসৰণ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে পাঠ্যক্ৰম টো সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে মাহিলী 7,800 টকাৰ বিত্তীয় সাহায্য লাভ কৰিব।

Ishan Uday Scholarship Renewal Process – নৱীকৰণ নীতি

প্ৰাৰ্থীসকলে ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপৰ নৱীকৰণৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে আৰু পৰৱৰ্তী বছৰৰ বাবেও বৃত্তি লাভ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, প্ৰাৰ্থীসকলে স্কুলাশ্বিপৰ নৱীকৰণৰ বাবে নিম্নলিখিত চৰ্তবোৰ পূৰণ কৰিব লাগিব।

–উপস্থিতি ৰক্ষণাবেক্ষণ আৰু ভাল আচৰণ সাপেক্ষে ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰথম বছৰৰ বাবে বৃত্তি উপলব্ধ হ’ব

– প্ৰাৰ্থীসকলে পৰৱৰ্তী বছৰৰ বাবে নৱীকৰণৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব, বৃত্তিৰ নৱীকৰণ প্ৰতিষ্ঠান/বিশ্ববিদ্যালয়/মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰশাসনিক মুৰব্বীয়ে জাৰী কৰা বাৰ্ষিক প্ৰগতি প্ৰতিবেদন প্ৰাপ্ত কৰাৰ ওপৰত আধাৰিত হ’ব।

– যিসকল প্ৰাৰ্থীপৰৱৰ্তী শ্ৰেণী/স্তৰ/ছেমিষ্টাৰলৈ পদোন্নতি লাভ কৰাত ব্যৰ্থ হয় তেওঁলোকে বৃত্তি বাজেয়াপ্ত কৰিব লাগিব

– যদি বঁটা প্ৰাপ্ত ব্যক্তিজনে অধ্যয়নৰ গতিপথ সলনি কৰে, ইউজিচিয়ে এনে পৰিৱৰ্তনৰ তাৰিখৰ পৰা বৃত্তি বাজেয়াপ্ত কৰিব।

FAQs

প্ৰাৰ্থীসকলে ঈশান উদয় বৃত্তি কাৰ্যসূচী সম্পৰ্কে প্ৰশ্নৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। ইয়াত ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন আছে, যি প্ৰাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ উমৈহতীয়া সন্দেহৰ সমাধানত সহায় কৰিব।

প্ৰশ্ন 1 – এজন প্ৰাৰ্থীয়ে ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব পাৰে?

যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে অনলাইন মোডত ঈশান উদয় বৃত্তিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। বৃত্তি আঁচনিৰ বাবে অনলাইন আবেদন প্ৰপত্ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি পৰ্টেলত উপলব্ধ, অৰ্থাৎ scholarships.gov.in

প্ৰশ্ন 2 – ভাৰতীয় মহাবিদ্যালয়/ বিশ্ববিদ্যালয়/ প্ৰতিষ্ঠানত নামভৰ্তি কৰা সকলো প্ৰাৰ্থীৰ বাবে ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপ আঁচনি মুকলি নেকি?

– নহয়। UGCৰ দ্বাৰা ঈশান উদয় বৃত্তি আঁচনি ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহৰ অধিবাসী প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে পৰিচালিত হয়।

প্ৰশ্ন 3 – ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপ আঁচনিৰ অধীনত স্কুলাশ্বিপ লাভ কৰিবলৈ কোনো বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ সীমা আছে নেকি?

– হয়। যিসকল প্ৰাৰ্থীৰ পৰিয়ালৰ উপাৰ্জন সকলো উৎসৰ পৰা বছৰি 4,50,000 টকাৰ অধিক নহয় তেওঁলোক ঈশান উদয় বৃত্তিৰ বাবে যোগ্য।

প্ৰশ্ন 4 – ডিপ্লোমা পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তি কৰা শিক্ষাৰ্থীসকল ঈশান উদয় স্কুলাশ্বিপৰ বাবে যোগ্য নেকি?

– নহয়। কেৱল ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰম অনুসৰণ কৰা প্ৰাৰ্থীসকলহে ঈশান উদয় বৃত্তিৰ বাবে যোগ্য।

প্ৰশ্ন 6 – ঈশান উদয় বৃত্তি প্ৰাপ্ত কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে আন কোনো স্কুলাশ্বিপ আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিবনে?

– নহয়। ঈশান উদয় বৃত্তিৰ অধীনত সুবিধা লাভ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে কাৰ্যকালত আন কোনো বৃত্তি আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব নোৱাৰে।

Leave a Comment