উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ অনলাইন আবেদন কৰক – অসমত উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ কেনেদৰে প্ৰাপ্ত কৰিব

Income Certificate Online Apply Assam | Application for income certificate Assam | How to get income certificate Assam

উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ হৈছে ভাৰতীয় নাগৰিকসকলক জাৰী কৰা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দস্তাবেজ যিয়ে তেওঁলোকৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন ৰখা হয়। ৰাজ্য এখনৰ নাগৰিকসকলক কেন্দ্ৰীয় বা ৰাজ্য চৰকাৰে আগবঢ়োৱা বিভিন্ন আঁচনিৰ বাবে যোগ্য কৰি তুলিবলৈ উপাৰ্জনপ্ৰমাণপত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, অঞ্চলটোৰ তাহাচিলদাৰ কাৰ্যালয়ৰ ওচৰলৈ যাব লাগিব। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি অসম উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ পদ্ধতিটো বিতংভাৱে চাওঁ।

উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ অনলাইন আবেদন কৰক

উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ গুৰুত্ব

নিম্নলিখিতবোৰ উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ কিছুমান মুখ্য কাৰণ :

উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ হৈছে বিভিন্ন নাগৰিক কল্যাণ আঁচনিৰ পৰা লাভান্বিত হ’বলৈ ব্যৱহৃত এক অত্যাৱশ্যকীয় দস্তাবেজ। যোগ্য অভিযান্ত্ৰিক শিক্ষাৰ্থীসকলে মাচুল-পৰিশোধৰ বাবে উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদান কৰিব পাৰে। বৃত্তি লাভ কৰিব বিচৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰতি বছৰে উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব। কৃষি আয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰই বেংকত ঋণ প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে।

যোগ্যতাৰ চৰ্ত

যিকোনো উদ্দেশ্যৰ বাবে চাকৰি কৰা আৰু উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ প্ৰয়োজন হোৱা অসমৰ যিকোনো বাসিন্দা যোগ্য।

নথিপত্ৰ প্ৰয়োজন

আৱেদনকাৰীসকলৰ ওচৰত অসম উপাৰ্জনপ্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ নিম্নলিখিত নথিপত্ৰ থাকিব লাগিব:

  • আবেদন পত্ৰৰ প্ৰতিলিপি স্কেন কৰক
  • ঠিকনাৰ প্ৰমাণ
  • পৰিচয় প্ৰমাণ
  • দৰমহাৰ প্ৰমাণপত্ৰ (যদি নিযুক্তকৰা হয়)
  • ভূমি ৰাজহ প্ৰাপ্তি (কৃষকৰ ক্ষেত্ৰত এল.এম.-ৰ দ্বাৰা প্ৰমাণীকৰণৰ ওপৰত)

মাচুলৰ বিৱৰণ

উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰাৰ মাচুল ৰাজ্যভেদতকৈ পৃথক। অসমত, উপাৰ্জনপ্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰাৰ বাবে মাচুল নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

  • সেৱামাচুল 14 টকা
  • আয়প্ৰমাণপত্ৰৰ প্ৰিণ্টিং মাচুল 5 টকা
  • স্কেনিং মাচুল 5 টকা
  • জিলা ই-গভৰ্ণেন্স চ’চাইটিয়ে (ডিজিএছ) 6 টকা মাচুল লয়

অনলাইন উপাৰ্জন প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰক

অনুগ্ৰহ কৰি অসমত উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে তলত উল্লেখ কৰা পদক্ষেপ অনুসৰি নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰক।

পদক্ষেপ 1: আৱেদনকাৰীয়ে উপাৰ্জনপ্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ অসম চৰকাৰৰ অফিচিয়েল পৰ্টেললৈ যাব লাগিব।

See also  English To Assamese Translation - অসমীয়া পৰা ইংৰাজীলৈ অনুবাদ

পদক্ষেপ 2: হোম পৃষ্ঠাত, আপুনি “সমৰ্থনকাৰী নথিপত্ৰৰ সৈতে ডাউনলোড কৰিব পৰা ই-ফৰ্ম” লিংকত ক্লিক কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত আয়প্ৰমাণপত্ৰৰ আবেদন প্ৰপত্ৰ বাছনি কৰক।

পদক্ষেপ 3: আবেদন পত্ৰডাউনলোড কৰক আৰু প্ৰপত্ৰখনৰ প্ৰিণ্ট লওক। প্ৰসংগটোৰ বাবে আবেদন প্ৰপত্ৰখন তলত দিয়া হৈছে:

পদক্ষেপ 4: এতিয়া, আপুনি আৱেদন প্ৰপত্ৰৰ সকলো প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ সঠিকভাৱে পূৰণ কৰিব লাগিব।

পদক্ষেপ 5: তাৰ পিছত আৱেদন প্ৰপত্ৰৰ সৈতে সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ লগাব।

পদক্ষেপ 6: আৱেদনখন সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ সৈতে সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষৰ ওচৰত আবেদন পত্ৰ দাখিল কৰক।

প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ সময়

কিছুমান প্ৰমাণীকৰণৰ পিছত সংশ্লিষ্ট বিষয়াৰ দ্বাৰা উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ 10 দিনৰ ভিতৰত জাৰী কৰা হ’ব। আবেদনকাৰীয়ে উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে অনলাইন  ডাউনলোড কৰিব লাগিব।

এপ্লিকেচন স্থিতি ট্ৰেক কৰক

আপোনাৰ আবেদনৰ স্থিতি পৰীক্ষা কৰিবলৈ, আপুনি ই-জিলা অসম পৰ্টেললৈ যাব পাৰে। এপ্লিকেচন নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু এপ্লিকেচন স্থিতি চাবলৈ স্থিতি বুটামত ক্লিক কৰক।

গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক

 আবেদনৰ প্ৰপত্ৰখনৰ বাবে ইয়াত ক্লিক কৰক
এপ্লিকেচন স্থিতি ট্ৰেক কৰক ইয়াত ক্লিক কৰক
ই-জিলা অসম পৰ্টেললৈ যাব ইয়াত ক্লিক কৰক

 

Leave a Comment