EWS Certificate in Assam – EWS প্ৰমাণপত্ৰ

EWS Certificate in Assam

EWS প্ৰমাণপত্ৰ মূলতঃ সমাজৰ অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ নাগৰিকসকলক জাৰী কৰা এক উপাৰ্জন আৰু সম্পদ প্ৰমাণপত্ৰ। অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শাখা (Economically Weaker Section) হৈছে সাধাৰণ শ্ৰেণীৰ অধীনত এক নতুন সংৰক্ষণ উপ-শ্ৰেণী; যিটো ২০১৯ বৰ্ষৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছিল।

অনুসূচীত জাতি, অনুসূচীত জনজাতি আৰু অ’বিচিৰ বাবে সংৰক্ষণ আঁচনিৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত নোহোৱা Economically Weaker Section লোকসকলে অসম চৰকাৰৰ পদ আৰু সেৱাত পোনপটীয়া নিযুক্তিত 10% সংৰক্ষণ লাভ কৰিব।

যিকোনো চৰকাৰী চাকৰিত 10% ইডব্লিউএছ সংৰক্ষণ বা উচ্চ শিক্ষাত নামভৰ্তিৰ সুবিধা দাবী কৰিবলৈ, প্ৰাৰ্থীসকলে সক্ষম কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা বৈধ EWS  প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব।

EWS Certificate Criteria In Assam:

অনুসূচীত জাতি, অনুসূচীত জনজাতি আৰু অ’বিচিৰ বাবে সংৰক্ষণ আঁচনিৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত নোহোৱা আৰু যাৰ পৰিয়ালৰ মুঠ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন 8.00 লাখ টকাৰ তলত (কেৱল আঠ লাখ টকা) আছে তেওঁলোকক সংৰক্ষণৰ সুবিধাৰ বাবে EWS হিচাপে চিনাক্ত কৰিব লাগিব। আৱেদনৰ বছৰৰ আগৰ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে সকলো উৎসৰ পৰা উপাৰ্জন অৰ্থাৎ দৰমহা, কৃষি, ব্যৱসায়, বৃত্তি আদিও অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।

লগতে যিসকল ব্যক্তিৰ পৰিয়ালৰ নিম্নলিখিত যিকোনো সম্পত্তি আছে তেওঁলোকক পৰিয়ালৰ উপাৰ্জন নিৰ্বিশেষে EWS হিচাপে চিনাক্ত কৰাৰ পৰা বাদ দিয়া হ’ব:

  • ১৫ বিঘা অধিক গ্ৰাম্য অঞ্চলত কৃষিভূমিৰ ।

জাৰী কৰা আৰু সত্যাসত্য নিৰূপণ কৰা কৰ্তৃপক্ষৰ:

EWS-ৰ অধীনত সংৰক্ষণৰ লাভালাভ ৰাজহ চক্ৰৰ চক্ৰ বিষয়া বা চক্ৰ বিষয়া (এ)ৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা উপাৰ্জন আৰু সম্পদ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছত প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি য’ত প্ৰাৰ্থী আৰু/বা তেওঁৰ পৰিয়াল সাধাৰণতে থাকে।

নিম্নলিখিত যিকোনো কৰ্তৃপক্ষই (তলত দিয়া) নিৰ্ধাৰিত বিন্যাসত (তলত দিয়া) জাৰী কৰা উপাৰ্জন আৰু সম্পদ প্ৰমাণপত্ৰ কেৱল প্ৰাৰ্থীৰ দাবীৰ প্ৰমাণ হিচাপে গ্ৰহণ কৰা হ’ব যিটো EWS-ৰ অন্তৰ্ভুক্ত:-

প্ৰমাণপত্ৰ জাৰী কৰা বিষয়াজনে নিৰ্ধাৰিত অনুসৰি যথাযথ প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰি সকলো প্ৰাসঙ্গিক নথিপত্ৰ সাৱধানে পৰীক্ষা কৰিব।

See also  মেট্ৰিক আৰু উচ্চতৰ মাধ্যমিকৰ পৰীক্ষা বাতিল

EWS Certificate in assam documents required:

  • ঠিকনাৰ প্ৰমাণ
  • পৰিচয় প্ৰমাণ
  • দৰমহা ৰচিদ (যদি নিযুক্তি দিয়া হয়)
  • ভূমি ৰাজহ প্ৰাপ্তি ৰচিদ (কৃষকৰ ক্ষেত্ৰত এল.এম.-ৰ দ্বাৰা প্ৰমাণীকৰণৰ ওপৰত)
  • আন যিকোনো নথিপত্ৰ (যিকোনো ভোটাৰ তালিকা, গাঁও বুৰাহ প্ৰমাণপত্ৰ, ভূমি ৰাজহ পৰিশোধ ৰচিদ ইত্যাদি

Authorities to issue  Income and Asset Certificate:

জিলা দণ্ডাধীশ/অতিৰিক্ত জিলা দণ্ডাধীশ/ উপায়ুক্ত/ অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত/ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ বৃত্তিদণ্ড/ উপ-বিভাগীয় দণ্ডাধীশ/ তালুকা দণ্ডাধীশ/ কাৰ্যবাহী দণ্ডাধীশ/ অতিৰিক্ত সহকাৰী আয়ুক্ত/ প্ৰেচিডেন্সি মেজিষ্ট্ৰেট/মুখ্য প্ৰেচিডেন্সি মেজিষ্ট্ৰেট/অতিৰিক্ত মুখ্য প্ৰেচিডেন্সি মেজিষ্ট্ৰেট/ ৰাজহ বিষয়া

EWS প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক

আয় আৰু সম্পদ প্ৰমাণপত্ৰৰ আবেদন ইয়াত ক্লিক কৰক
EWS প্ৰমাণপত্ৰৰ এপ্লিকেচন ফৰ্মেট ইয়াত ক্লিক কৰক

 

Leave a Comment