অসম পুলিচ প্ৰশ্নকাকত – পৰীক্ষাৰ আৰ্হি, প্ৰশ্নৰ প্ৰকাৰ

অসম আৰক্ষী ভাৰতৰ অন্যতম সন্মানীয় আইন প্ৰয়োগকাৰী সংস্থা, আৰু প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ প্ৰাৰ্থীয়ে ইয়াৰ অংশ হোৱাৰ আকাংক্ষা কৰে। অসম আৰক্ষীৰ নিযুক্তিৰ বাছনি প্ৰক্ৰিয়াত লিখিত পৰীক্ষা, শাৰীৰিক পৰীক্ষা, ব্যক্তিগত সাক্ষাৎকাৰ আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। বাছনি প্ৰক্ৰিয়াত আৰু আগবাঢ়ি যাবলৈ আকাংক্ষিতসকলে লিখিত পৰীক্ষাটো উত্তীৰ্ণ হবলৈ নিজকে ভালদৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব।

অসম পুলিচ প্ৰশ্নকাকত

আগন্তুক অসম আৰক্ষীৰ পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰাৰ্থীসকলক প্ৰস্তুতি চলোৱাত সহায় কৰিবলৈ আমি আগৰ বছৰৰ প্ৰশ্নকাকত এখন আগবঢ়াইছো। পূৰ্বৰ বছৰৰ প্ৰশ্নকাকত সমাধান কৰাটো পৰীক্ষাৰ আৰ্হি, প্ৰশ্নৰ প্ৰকাৰ, আৰু অসুবিধাৰ স্তৰ বুজিবলৈ এক উৎকৃষ্ট উপায়। ইয়াৰ উপৰিও ই দুৰ্বল অঞ্চল চিনাক্তকৰণ আৰু সামগ্ৰিক প্ৰদৰ্শন উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

অসম আৰক্ষীৰ বিগত বৰ্ষৰ প্ৰশ্নকাকত সাধাৰণ জ্ঞান, যুক্তি, গণিত, ইংৰাজীকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ৰ বহু পছন্দৰ প্ৰশ্ন (MCQ)ৰে গঠিত। কাগজখনত মুঠ ১০০টা প্ৰশ্ন আছে, আৰু প্ৰতিটো প্ৰশ্নতে এক নম্বৰ থাকে। প্ৰাৰ্থীয়ে দুঘণ্টাৰ ভিতৰত পেপাৰ সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব।

মন কৰিবলগীয়া যে আগৰ বছৰৰ প্ৰশ্নকাকতখন মাত্ৰ এটা নমুনাহে, আৰু প্ৰকৃত পৰীক্ষাৰ ধৰণ আৰু অসুবিধাৰ স্তৰ ভিন্ন হ’ব পাৰে। গতিকে প্ৰাৰ্থীসকলে প্ৰস্তুতিৰ বাবে কেৱল বিগত বৰ্ষৰ প্ৰশ্নকাকতৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব নালাগে।

পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ পৰীক্ষাৰ্থীয়ে এটা গাঁথনিগত অধ্যয়ন পৰিকল্পনা অনুসৰণ কৰিব লাগিব, য’ত পাঠ্যক্ৰমৰ বিষয়ে ভালদৰে বুজিব লাগিব, মক টেষ্টৰ সৈতে অনুশীলন কৰিব লাগিব, আৰু পূৰ্বৰ বছৰৰ প্ৰশ্নকাকত সমাধান কৰিব লাগিব। প্ৰাৰ্থীসকলে নিজৰ শাৰীৰিক ফিটনেছৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দিব লাগে কাৰণ ই বাছনি প্ৰক্ৰিয়াৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ।

অসম আৰক্ষীৰ প্ৰশ্নকাকতৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক অসমীয়াত

Series Language Download Link
Series A Assamese/English Click Here
Series B Assamese/English Click Here
Series C Assamese/English Click Here
Series D Assamese/English Click Here
A/B/C/D Answer Key Click Here

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে অসম আৰক্ষীৰ বিগত বৰ্ষৰ প্ৰশ্নকাকতখন আগন্তুক পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তুতিৰ বাবে পৰীক্ষাৰ্থীৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট সম্পদ। কিন্তু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক প্ৰস্তুতি কৌশলৰ পৰিপূৰক হিচাপে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। এক পদ্ধতিগত অধ্যয়ন পৰিকল্পনা আৰু ধাৰাবাহিক প্ৰচেষ্টাৰে পৰীক্ষাৰ্থীয়ে অসম আৰক্ষীৰ পৰীক্ষা উত্তীৰ্ণ হবলৈ জাতি সেৱাৰ সপোন পূৰণ কৰিব পাৰে।

Leave a Comment