অৰুণোদয় আঁচনি ২০২১ : অনলাইন আবেদন কৰক, যোগ্যতা, লাভালাভ আৰু প্ৰপত্ৰ

আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত, আমি আমাৰ সকলো পঢ়ুৱৈৰ সৈতে অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ বিষয়ে নতুন তথ্য ভাগ বতৰা কৰিম যিটো শেহতীয়াকৈ অসম চৰকাৰে ২০২১ বৰ্ষৰ বাবে আৰম্ভ কৰিছে। আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, যোগ্যতাৰ চৰ্ত, আঁচনিখনৰ লাভালাভ, আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য আৰু লগতে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে অসমৰ বাসিন্দাসকলৰ অধিকাৰ ৰক্ষাৰ বাবে আঁচনিখন কেনেদৰে ৰূপায়ণ কৰা হ’ব তাৰ বিষয়ে বিৱৰণ আছে। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে আঁচনিখনৰ বিষয়ে প্ৰতিটো বিৱৰণ ভাগ বতৰা কৰিছোঁ।

অৰুণোদয় আঁচনি ২০২১

অৰুণোদয় আঁচনিৰ উদ্দেশ্য

অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ মূল উদ্দেশ্য হ’ব অসম ৰাজ্যৰ বিভিন্ন সেৱা ৰূপায়ণ কৰা। অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীসকলক বিভিন্ন ধৰণৰ লাভালাভ প্ৰদান কৰা হ’ব। সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে কোনো আৰ্থিক সমস্যা নোহোৱাকৈ সুখী জীৱন যাপন কৰাত অসমৰ সকলো বাসিন্দাক সহায় কৰা। যিহেতু আমি সকলোৱে জানো যে অসম এখন সৰু ৰাজ্য আৰু তাত বহুতো লোক বিত্তীয় সংকটত ভুগিআছে, এই আঁচনিয়ে দৰিদ্ৰ পৰিয়ালবোৰৰ বাবে সেই সকলো বিত্তীয় সংকট দূৰ কৰিব।

অৰুণোদয় আঁচনিৰ বিৱৰণ

আঁচনিৰ নাম:  অসম অৰুনোদোই আঁচনি

আৰম্ভ কৰা হৈছে: 2 অক্টোবৰ 2020

পৰিমাণ: 830/- টকা

আৰম্ভ কৰা হৈছে:  অসম চৰকাৰৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা

শ্ৰেণী:  চৰকাৰী আঁচনিসমূহ

ৰূপায়ণ কৰা হৈছে: অসমৰ বিত্ত বিভাগৰ দ্বাৰা কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে

হিতাধিকাৰী:  মহিলা

আবেদন অৱস্থা: অফলাইন

অৰুণোদয় আঁচনিৰ অধীনত হিতাধিকাৰী

এই আঁচনিৰ অধীনত প্ৰায় 22 লাখ হিতাধিকাৰীয়ে সামৰি ল’ব। কামৰূপ জিলাৰ আমিনগাঁৱত আধাৰিত এক অনুষ্ঠানত এই আঁচনিখন অসম সৰ্বানন্দ সোণোৱালে আৰম্ভ কৰিছে। মহিলাসকলক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে পৰিয়ালৰ মহিলা সদস্যই এই লাভালাভবোৰ প্ৰাপ্ত কৰিব। এই আঁচনিৰ অধীনত, সেই পৰিয়ালবোৰক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব য’ত দিব্যাংগ, অবিবাহিত ছোৱালী আদি আছে। চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত আৰু আঠ লাখ পৰিয়াল যোগ দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। এই 22 লাখ হিতাধিকাৰীৰ ভিতৰত, অসম চৰকাৰে 29 খন জিলাৰ পৰিয়াললৈ এই পৰিমাণ 18.60 লাখলৈ স্থানান্তৰ কৰিব।

বড়োলেণ্ড  জিলাৰ বাকী হিতাধিকাৰীসকলে বিটিচি নিৰ্বাচনৰ পিছত লাভালাভৰ পৰিমাণ লাভ কৰিব। এই জিলাসমূহ হৈছে কোকৰাঝাৰ, চিৰাং, বাক্সা আৰু ওদালগুৰি। ২০২০ চনৰ ১ ডিচেম্বৰত নৱেম্বৰ মাহৰ পৰা হিতাধিকাৰীসকলে এই ধন প্ৰাপ্ত কৰিব। ডিচেম্বৰ মাহৰ বাবে, লাভালাভৰ পৰিমাণ 26 ডিচেম্বৰ 2020 তাৰিখে সকলো হিতাধিকাৰীৰ বেঙ্ক একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ’ব।

ৰাজসাহায্যৰ পৰিমাণ

এই আঁচনিৰ অধীনত, পৰিমাণটো পোনপটীয়া বেংক স্থানান্তৰ পদ্ধতিৰ জৰিয়তে হিতাধিকাৰী মহিলাসকললৈ স্থানান্তৰ কৰা হ’ব। এই পৰিমাণটো পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰৰ বাবে প্ৰতি বছৰে স্থানান্তৰ কৰা হ’ব। এই আঁচনিৰ অধীনত বিকলাঙ্গ/ বিধৱা/ বিবাহ বিচ্ছেদহোৱা/ অবিবাহিত/ পৃথক বা বিকলাঙ্গ মহিলাসকলক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব। এই আঁচনিত হিতাধিকাৰীসকলক প্ৰদান কৰিব পৰা বহুপ্ৰকাৰৰ লাভালাভ আছে:-

See also  জব কাৰ্ড লিষ্ট 2021 - ডাউনলোড কৰক

আঁচনিখনৰ বাবে ২৮০০ কোটি টকাৰ এক পৰিমাণ সংৰক্ষিত ৰখা হৈছে যাৰ অধীনত প্ৰতি বছৰে ২৭ লাখ অসহায় পৰিয়ালক ডিবিটিৰ জৰিয়তে ১০ হাজাৰ টকা প্ৰদান কৰা হ’ব। চৰকাৰে প্ৰতি মাহে 830 টকাৰ সমৰ্থন প্ৰদান কৰাৰ অৰ্থ হ’ব দৰিদ্ৰ পৰিয়ালবোৰক প্ৰতি বছৰে অতিৰিক্ত 10,000 টকা উপাৰ্জন।ভেটি উন্নতকৰাৰ পাইলট কাৰণত 200 শ্ৰেণীৰ বিদ্যালয়ৰ বাবে প্ৰতিখন বিদ্যালয়ত 25 লাখ টকা প্ৰদান কৰিব। অসম চৰকাৰে ষষ্ঠৰ পৰা দ্বাদশ নিয়মৰ যুৱতীসকলক বিনামূলীয়া বীজাণুমুক্ত নেপকিন দিব লাগিব চৰকাৰ আৰু চৰকাৰ-সহায়ক বিদ্যালয়। অসম চৰকাৰে অতিৰিক্তভাৱে ১৭ আগষ্টৰ পৰা চাৰবা ব্ৰহাট ডিবিটি আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে আৰু অঞ্চল পৰ্যায়ৰ পৰামৰ্শদাতা গোটৰ পৰা হিতাধিকাৰীৰ পছন্দ আৰম্ভ হ’ব। পৰিয়ালৰ দ্বাৰা ইয়াৰ উপযুক্ত ব্যৱহাৰৰ নিশ্চয়তা দিয়াৰ বাবে কেৱল মহিলাসকল পৰিকল্পনাৰ প্ৰাপ্তকৰ্তা হ’ব।

যোগ্য হিতাধিকাৰী

কৰ্তৃপক্ষৰ চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি অসম অৰুণোদয় আঁচনিত নিম্নলিখিত লোকসকলে অগ্ৰাধিকাৰ পাব:-

বিধৱা সকলৰ সৈতে পৰিয়াল অবিবাহিত মহিলা দিব্যাংগ সদস্য থকা পৰিয়ালসমূহ বিবাহ বিচ্ছেদহোৱা মহিলা থকা পৰিয়ালবোৰ। বিনামূলীয়া চাউলৰ বাবে ৰেচন কাৰ্ড নথকা দৰিদ্ৰ পৰিয়ালবোৰে অগ্ৰাধিকাৰ পাব। ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য সুৰক্ষা আঁচনি (এনএফএছএছ) কাৰ্ড থকা দৰিদ্ৰ পৰিয়ালবোৰ স্ব-সহায়ক গোটৰ অধীনত দুখন বা তিনিচকীয়া বাহন, ট্ৰেক্টৰথকা পৰিয়ালবোৰে লাভালাভলাভ কৰিব পাৰে।

অৰুণোদয় আঁচনিৰ অগ্ৰাধিকাৰ হিতাধিকাৰী

বিধৱা মহিলা, অবিবাহিত মহিলা, পৃথক মহিলা আৰু পৰিয়ালৰ যিকোনো বিশেষভাৱে সক্ষম সদস্য থকা সেই পৰিয়ালটো দৰিদ্ৰ পৰিয়ালৰ সেই পৰিয়ালটো এনএফএছএৰ অন্তৰ্ভুক্ত নে নহয়

যোগ্য হিতাধিকাৰী নহয়

  • যদি পৰিয়ালএটাৰ কোনো সদস্যই চৰকাৰ বা পিএছইউৰ অধীনত কাম কৰে, পৰিয়ালটো আঁচনিখনৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ অধিকাৰী নহ’ব।
  • 15 বিঘা মাটি, চাৰিচকীয়া বাহন, ৰেফ্ৰিজেৰেটৰ, 2 লাখ টকাৰ অধিক উপাৰ্জন থকা পৰিয়ালবোৰ, নিজা ট্ৰেক্টৰ অৰুনোডোই আঁচনিৰ বাবে যোগ্য নহয়।
  • ৱাছিং মেচিন বা এচি ৰ গৰাকী পৰিয়াল
  • যদি পৰিয়ালত কোনো মহিলা সদস্য নাথাকে।
  • প্ৰাক্তন আৰু বৰ্তমানৰ সংসদ সদস্য/বিধান সভাৰ সদস্য।
  • চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী
  • চিকিৎসক
  • অভিযন্তা
  • উকীল
  • আয়কৰ দাতা

অৰুণোদয় আঁচনি বাছনি প্ৰক্ৰিয়া

অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ অধীনত হিতাধিকাৰী বাছনি কৰাৰ বাবে নিম্নলিখিত প্ৰক্ৰিয়াটো অনুসৰণ কৰা হ’ব:-

নিৰ্দেশনা অনুসৰি হিতাধিকাৰীৰ তালিকা চূড়ান্ত কৰাৰ বাবে জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতি দায়বদ্ধ হ’ব এই আঁচনিৰ অধীনত, প্ৰাথমিক বাছনি গাওঁ পৰিষদ উন্নয়ন সমিতি/গাউন পঞ্চায়ত/নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থাত কৰা হ’ব | যোগ্যতা/অযোগ্যতাৰ চৰ্তাৱলী অনুসৰি গাওঁ পৰিষদ উন্নয়ন সমিতি/গাউন পঞ্চায়ত/নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থাই এটা প্ৰতিষ্ঠান তথা চেকলিষ্ট প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব এই চেকলিষ্টটো পৰিশিষ্ট ক-ৰ সৈতে সংলগ্ন কৰা হ’ব এই চেকলিষ্টখন সদস্য সচিব, ডিএলএমচি-ৰ দ্বাৰা এলএচি অনুসৰি সংকলিত কৰা হ’ব যাতে ইয়াক প্ৰাথমিকতা/বাছনিৰ বাবে জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিত ৰাখিব পাৰি তাৰ পিছত, জিলা পৰ্যায়ৰ সমিতিয়ে আবেদনকাৰীৰ তালিকাক অগ্ৰাধিকাৰ দিব লাগিব এতিয়া এই সমিতিখন হিতাধিকাৰীসকলৰ বিতং আবেদন পত্ৰ দাখিল কৰাটো নিশ্চিত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ হ’ব

See also  Assam Ration Card List - অসম নতুন ৰেচন কাৰ্ড তালিকা

এই প্ৰপত্ৰ বেংকৰ জৰিয়তে, বিৱৰণ আৰু অন্যান্য তথ্য সংগ্ৰহ কৰা হ’ব এতিয়া অনুমোদিত চূড়ান্ত তালিকাখন আপলোড কৰা হ’ব। আপলোড প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছত, হিতাধিকাৰীসকলৰ বিৱৰণ বৈধ কৰা হ’ব যদি বিৱৰণত কিছু বিসংগতি থাকে তেন্তে ই সম্বোধন কৰিব সকলো প্ৰয়োজনীয় প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত বিত্ত বিভাগে পিএমএফএছ পদ্ধতিৰ জৰিয়তে হিতাধিকাৰীৰ একাউণ্টলৈ পৰিমাণটো স্থানান্তৰ কৰিবলৈ গৈ আছে প্ৰতি বছৰে হিতাধিকাৰীৰ তালিকাখন পৰ্যালোচনা কৰা হ’ব আৰু প্ৰয়োজন অনুসৰি অন্তৰ্ভুক্তি/বৰ্জন কৰা হ’ব হিতাধিকাৰীসকলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো তথ্য বিত্ত বিভাগে এটা ডাটাবেচত ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰিব এইটো উল্লেখ কৰিব লাগিব যে যদি এজন আবেদনকাৰীয়ে অযোগ্য হোৱা স্বত্বেও এই আঁচনিৰ সুবিধা গ্ৰহণ কৰি আছে তেনেহ’লে আবেদনকাৰীয়ে এই আঁচনিৰ অধীনত প্ৰাপ্ত পৰিমাণ ঘূৰাই দিবলৈ দায়বদ্ধ।

অসম অৰুণোদয় আঁচনিৰ ৰূপায়ণ গাঁথনি

অসম অৰুনোদোই আঁচনিৰ নিৰীক্ষণৰ বাবে চৰকাৰৰ বিত্ত বিভাগ অসম দায়বদ্ধ হ’ব আঁচনিখন বিত্ত বিভাগৰ আয়ুক্ত আৰু সচিবৰ তত্বাৱধানত কাৰ্যকৰী হ’ব এই আঁচনিৰূপায়ণৰ বাবে অসমৰ বিত্ত বিভাগ হ’ব ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ নোডেল সংস্থা  জিলা পৰ্যায়ৰ অধীনত এই আঁচনিৰ ৰূপায়ণ ৰণনীতি উপায়ুক্তৰ দ্বাৰা তত্বাৱধান কৰা হ’ব জিলা পৰ্যায়ৰ বাবে, চৰকাৰে এখন জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিও গঠন কৰিবলৈ গৈ আছে জিলা পৰ্যায়ত এই আঁচনিৰ সঠিক ৰূপায়ণৰ বাবে আৰু প্ৰতিখন জিলাত আবেদনকাৰীক সহায় কৰাৰ বাবে চৰকাৰে সকলো বিধান সভাত প্ৰতি মাহে 15000 টকাৰ নিৰ্ধাৰিত দৰমহাত অৰুনোদোই সহায়ক নিযুক্তি দিবলৈ গৈ আছে সহায়কে 2 মাহৰ বাবে নিযুক্তি দিব জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতি অৰুনোডোই সহায়কৰ অৰ্হতা নিৰ্ধাৰণৰ বাবে দায়বদ্ধ হ’ব জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতি অৰুনোডোই সহায়কৰ অৰ্হতা নিৰ্ধাৰণৰ বাবে দায়বদ্ধ হ’ব আৱেদনপৰীক্ষাৰ পিছত, ডিচিৰ অধ্যক্ষতাত জিলা পৰ্যায়ৰ নিৰীক্ষণ সমিতিয়ে অৰুনোডোই সহায়ক নিয়োগ কৰিব

অৰুনোদই আঁচনিৰ অধীনত পিৰোৰিটি হিতাধিকাৰী

অক্ষম/অক্ষম পৃথক কৰা পৰিয়ালৰ সদস্য অবিবাহিত মহিলা বিবাহ বিচ্ছেদ হোৱা মহিলা বিধৱা মহিলা

অৰুনোদই আঁচনি আঁচনিৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া

আবেদনকাৰীয়ে আৱেদনৰ চৰ্তবোৰ ভালদৰে অৱগত হ’ব লাগিব আৰু পঞ্জীয়নৰ অন্তিম তাৰিখৰ আগতে আঁচনিখনৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব-

  • যিজন আবেদনকাৰীয়ে অসম অৰুণোদয়  আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকে প্ৰথমতে অফিচিয়েল ৱেবছাইটত দৰ্শন কৰিব লাগিব।
  • এতিয়া অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ হোম পৃষ্ঠাত, আপুনি আবেদন পত্ৰ পিডিএফ বিকল্প পাব
  • আৱেদন প্ৰপত্ৰখন ডাউনলোড কৰক আৰু সকলো বাধ্যতামূলক বিৱৰণৰ সৈতে অৰুণোদয় আঁচনিৰ আবেদন পত্ৰ পূৰণ কৰক।
  • আৱেদন প্ৰপত্ৰৰ সৈতে প্ৰয়োজনীয় দস্তাবেজসংলগ্ন কৰক আৰু ইয়াক সংশ্লিষ্ট বিভাগত দাখিল কৰক।
See also  জব কাৰ্ড লিষ্ট 2021 - ডাউনলোড কৰক

আবেদন প্ৰক্ৰিয়া  স্থিতি দৰ্শন কৰক

  • প্ৰথমে, অসম অৰুনোদোই আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওক হোম পেজ আপোনাৰ আগত ওলাব
  • হোমপেজত, আপুনি দৰ্শন স্থিতিত ক্লিক কৰিব লাগিব
  • এতিয়া জিলাৰ তালিকা আপোনাৰ সন্মুখত ওলাব
  • এখন জিলা বাছনি কৰক।
  • এতিয়া আপোনাৰ আগত এটা নতুন পৃষ্ঠা ওলাব এই নতুন পৃষ্ঠাত, আপুনি হয় আপোনাৰ নাম বা হিতাধিকাৰী নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব
  • তাৰ পিছত, আপুনি সন্ধানত ক্লিক কৰিব লাগিব
  • এপ্লিকেচন স্থিতি আপোনাৰ কম্পিউটাৰ স্ক্ৰীণত থাকিব

অভিযোগ এটা উত্থাপন কৰক

  • অসম অৰুনোদোই আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওক হোম পেজ আপোনাৰ আগত ওলাব
  • হোমপেজত, আপুনি অভিযোগ এটা উত্থাপন কৰাৰ বাবে ক্লিক কৰিব লাগিব
  • এতিয়া অভিযোগ প্ৰপত্ৰ আপোনাৰ সন্মুখত ওলাব আপুনি এই অভিযোগ প্ৰপত্ৰত সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব
  • তাৰ পিছত আপুনি দাখিলত ক্লিক কৰিব লাগিব এই প্ৰক্ৰিয়াঅনুসৰণ কৰি আপুনি এটা অভিযোগ উত্থাপন কৰিব পাৰে

অভিযোগ দাখিল কৰক

  • অসম অৰুনোদোই আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক হোম পেজ আপোনাৰ আগত ওলাব
  • এতিয়া অভিযোগ দাখিল কৰিবলৈ ক্লিক কৰিব লাগিব
  • অভিযোগ প্ৰপত্ৰ আপোনাৰ সন্মুখত ওলাব
  • আপুনি এই অভিযোগ প্ৰপত্ৰত নিম্নলিখিত তথ্য প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব
  • নাম
  • ম’বাইল নম্বৰ
  • জিলা
  • ইমেইল
  • ঠিকনা
    পিনকোড
  • অভিযোগৰ শ্ৰেণী
  • সংযুক্ত অভিযোগৰ চমু বিৱৰণ
  • এতিয়া আপুনি আপোনাৰ অভিযোগৰ আবেদন দাখিল কৰিবলৈ ক্লিক কৰিব লাগিব এই প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰি আপুনি আপোনাৰ অভিযোগ দাখিল কৰিব পাৰে

অৰুণোদয় আঁচনি লিচ

  • প্ৰথমে অসম অৰুনোদোই আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওক হোম পেজ আপোনাৰ আগত ওলাব
  • হোমপেজত, আপুনি দৰ্শন হিতাধিকাৰীৰ স্থিতিত ক্লিক কৰিব লাগিব
  • আপোনাৰ আগত এটা নতুন পৃষ্ঠা ওলাব
  • এই নতুন পুনি সন্ধানত ক্লিক কৰিব লাগিব হিতাধিকাৰীৰ অৰুণোদয় আঁচনিৰ তালিকা আপোনাৰ কম্পিউটাৰ স্ক্ৰীণত থাকিব

পৰ্টেলত লগইন কৰক

  • অসম অৰুনোদোই আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওক হোম পেজ আপোনাৰ আগত ওলাব
  • এতিয়া হিতাধিকাৰী শাখাৰ অধীনত, আপুনি আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ প্ৰকাৰ বাছনি কৰিব লাগিব
  • তাৰ পিছত, আপুনি হয় আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰীনাম বা ম’বাইল নম্বৰ, পাছৱৰ্ড প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব আৰু কোড কেপচাৰ কৰিব লাগিব
  • এতিয়া আপুনি লগইনত ক্লিক কৰিব লাগিব
  • এই প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰি আপুনি পৰ্টেলত লগ ইন কৰিব পাৰে

যোগাযোগৰ বিৱৰণ

এই প্ৰবন্ধটোৰ জৰিয়তে, আমি আপোনাক অসম অৰুনোদোই আঁচনি সম্পৰ্কীয় সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিছো। যদি আপুনি এতিয়াও যিকোনো ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে তেনেহ’লে আপুনি [email protected] ইমেইল লিখি কাৰিকৰী সমৰ্থন দলৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পাৰে

গুৰুত্বপূৰ্ণ ডাউনলোড

Official Notification PDF

Leave a Comment